Komunikujete s odborem správy sociálního zabezpečení? Pak chtějte vše potvrdit písemně a nejlépe s razítkem!

Velmi mě šokoval případ jedné mé kamarádky, která šeredně dojela na chybu pracovnice správy sociálního zabezpečení. Jako každý OSVČ se šla ihned po podepsání pracovní smlouvy nahlásit na odbor správy sociálního zabezpečení, že bude mít OSVČ jako vedlejší výdělečnou činnost a že sociální pojištění za ní bude hradit zaměstnavatel. Tam si jí paní napsala na papírek s tím, že kvůli rekonstrukci nefungují počítače, ale že ihned potom, co se rozjedou, to do počítače napíše. Kamarádka odcházela z odboru spokojená, že dobře pochodila a dál celou situaci neřešila, protože i zaměstnavatel nahlašuje odboru správy sociálního zabezpečení všechny podklady o novém zaměstnanci, takže by to šlo případně dohledat.

Za rok a kousek ji ovšem čekalo nemilé překvapení v podobě exekuce. Paní samozřejmě zapomněla opsat údaje na papírku do počítače a dluh za sociální pojištění se vyšplhal celkem na 25 000,-Kč včetně penále. Kamarádka okamžitě volala na odbor a stěžovala si, že celou věc řádně ohlásila a řekla jí i datum, což úřednice potvrdila, že zde byla rekonstrukce, dokonce také potvrdila, že jí zaměstnavatel řádně nahlásil a platil za ní sociální pojištění, ovšem nemají zde od ní nahlášení, takže na tyto fakty neberou ohled. Soud návrh na zastavení exekuce odmítl s tím, že nejsou jasné důkazy toho, že kamarádka opravdu nahlásila změnu OSVČ jako vedlejší výdělečnou činnost, protože při výslechu mimo jiné úřednice zapírala. Kamarádka dluh splatila a nyní pokaždé chce při každém úkonu s tímto odborem jasně vytisknuté hlášení s razítkem.

Toto je varování pro všechny! Nic s takovýmito odbory neřešte po telefonu, ale buďto osobně, nebo pomocí e-mailu, abyste měli hmatatelný důkaz, o který byste se mohli opřít. Úřady neberou ohled na logické věci, a i kdybyste tam stokrát byli, tak je důležité jedno zapsání do počítače. Dávejte si proto pozor!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..