Co v České republice znamená pojem “subdodavatel“?

Subdodavatel je pojem, který je hojně používán hlavně ve větších kauzách uplácení a finančních podvodů včetně machinací. Pojďme si toto slovíčko podrobněji představit, abychom věděli, kdo je subdodavatelem v České republice a naopak jak tento subjekt vypadá v zahraničí.

V běžných státech jak EU, tak těch zahraničních, funguje subdodavatel jako záchrana dané společnosti. Uvedl bych to na takovém příkladu, který je sice ze stavebnictví, ale pořád je dobrý. Firma pro příklad CCA corp má vykopat základy pro novou obytnou čtvrť. Toto ovšem není její jediná práce! Má také položit inženýrské sítě, které budou vést k jednotlivým plánovaným novostavbám. CCA corp vyhraje férově (rozuměj bez úplatků) výběrové řízení, ovšem rozbije se jim těžká technika. Proto svoji zakázku rozdělí, aby dodržely termíny, a prodají výkopové práce základů jiné, menší firmě, která to za ně udělá. CCA corp na tom pořád vydělá, protože alespoň udělala inženýrské sítě. Spokojení jsou všichni, a to jak CCA corp, tak také její subdodavatel a vlastník staveb.

V České republice to ovšem funguje jinak. Subdodavatelé jsou firmy, nebo osoby, které jsou okrádány velkými korporacemi. Například jedna korporace BGHHH corp vyhraje konkurz na výše vymodelovanou práci a dostane za práci 10 000 000,-Kč. Ovšem žádnou práci nevykoná a rozprodá zakázku subdodavatelům za 20 000 000,-Kč. Počká, až stavba bude v polovině, nebo zcela hotová a vyplatí jim 4 000 000,-Kč. Poté firmu nejčastěji zruší a osoby, které ji vlastnili, se vymlouvají, že za to může ta druhá strana, že oni ji nevedli apod. Peníze se někam ztratí a nikdo je již nenalezne. Smutné je fakt, že i Policie je proti těmto živlům takřka bezmocná. Toto chování již zničilo mnohé úspěšně rozvíjející se firmy, nebo je na dlouhou dobu zadlužilo.

Když říká stavebnictví, tak mě to v online podnikání nemůže postihnout! Chyba! Subdodavateli můžete být klidně i vy! Stačí se podívat na modelový příklad! Malá firmička zaměřující se na výrobu webových stránek dostane zakázku od firmy HJJK corp na tvorbu redakčního systému za 10 000,-Kč. Předem dostanou jako zálohu 3000,-Kč se slibem, že zbytek dostanou při samotném předávání. Redakční systém úspěšně předali a čekají na bankovní převod. Ovšem ten už se nikdy neuskutečnil a firma, která jim zakázku vytvořila, tvrdí, že o ničem neví.

A jak by to mělo vypadat ve skutečnosti?

Firma HJJK corp vyhrála výběrové řízení od státu na vytvoření webové stránky pro mládežnickou organizaci, celkově za 50 000,-Kč. Bohužel jim odešel specialista na redakční systémy a nového jen těžko seženou do data odevzdání hotové stránky státu. Napíšou tedy malé firmičce o pomoc a nabídnou ji 10 000,-Kč za redakční systém. Firmička souhlasí a výsledek je skvělý, protože vydělali všichni a nic se nestalo. Toto je tedy subdodavatel a tak by měl fungovat v praxi! Škoda, že realita je jiná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..