Podvojné a zjednodušené účetnictví
Účetnictví je důležitou součástí podnikání a dokonce lze říci, že by to bez něho ani nešlo. Pro každého podnikatele je důležité si uvědomit jak účetnictví vést. Pokud se podnikatel rozhoduje o zvolení podvojného účetnictví, tak všechno má svoje podmínky a kritéria.
Podvojné účetnictví je třeba vést v případech:
Pokud je dotyčný podnikatel a jeho obrat přesáhl za minulý rok 25 milionů korun. V tomto případě se povede podvojné účetnictví od dalšího roku.
Pokud jde o podnikatele zapsaného v obchodním rejstříku, tak je nutné ho vést od doby zapsání do rejstříku.
Pokud nám to ukládá zvláštní předpis.
Pokud jsme se tak sami rozhodli.
Ve všech ostatních případech postačí jednoduchá daňová evidence. Dalším případem jsou další výdělečné činnosti, které využívají užití autorských práv apod. a účetnictví vést nemusejí.
I sdružení má svá pravidla. Pokud jsme jako podnikatelé účastníky sdružení bez právní subjektivity podle § 829 a násl. občanského zákoníku, musíme posoudit každého jednotlivého účastníka sdružení. A pokud byť jen jediný z nás musí vést nebo vede účetnictví, budou muset vést účetnictví všichni účastníci sdružení, i my. S účetnictvím začneme od prvního dne účetního období následujícího po období, ve kterém jsme se stali účastníky sdružení nebo pokud se některý z účastníků sdružení stal účetní jednotkou.
V případě, že podnikatel vede podvojné účetnictví, tak může přejít zpátky na daňovou evidenci nejdříve po pěti letech, ve kterých je podmínkou, že obrat musí být menší než 25 milionů korun.
Zjednodušené účetnictví je stále to samé jako účetnictví podvojné, akorát je v mnoha věcech zjednodušeno.
Ve zjednodušeném účetnictví stačí v účtovém rozvrhu používat pouze skupinové syntetické účty a podnikatel nemusí používat rozvahové ani podrozvahové. Účetní závěrka se může sestavovat ve zjednodušeném rozsahu a účtování v deníku je možné spojit s účtováním v hlavní knize.