Jak to chodí u podnikajícího důchodce?

Někteří lidé podnikají i v důchodovém věku. Jejich hlavním hnacím motorem pro tento krok jsou stále menší a menší důchody. Jestliže se vás tato problematika týká, pak se pojďte semnou podívat, jaké papírování vás čeká.

Jestliže si důchodce přivydělává samostatnou výdělečnou činností (čili stává se živnostníkem, nebo podniká na základě zvláštních přepisů), musí ze zákona vždy podávat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. U příjmu do 15 000,-Kč za rok nemusí podnikající důchodce podávat daňové přiznání.

Zdravotní pojištění za podnikajícího důchodce platí stát, tudíž nemá stanoven minimální vyměřovací základ. Ovšem doplácí pojistné ze svého skutečného přivýdělku, a to 13,5 % z poloviny zisku. Zálohy by platil v tom případě, pokud je jeho výdělek za rok opravdu velký (větší než dvojnásob důchodu). Tato záloha se poté vypočítává z konkrétního výdělku.

Protože podnikající důchodce vykonává tzv. samostatnou výdělečnou činnost vedlejší, nemusí o tom dokládat potvrzení. Pokud v daný rok bude mít daňový základ (příjmy minus výdaje) nižší než 59 374,-Kč, nedoplácí pojistné ani zálohy. Přehled pro sociálku ovšem podat i přesto musí. Jestliže by měl podnikající důchodce příjem vyšší než 59 374,-Kč, doplácel by pojistné z vydělané částky, a to 29,2 % z poloviny zisku. Další rok by poté platil zálohy z vedlejší činnosti, a to minimálně 735,-Kč měsíčně.

Pokud máte opravdu dobrý podnikatelský záměr a ještě máte chuť podnikat, pak není problém ani v důchodovém věku. Ovšem vypočítejte si, jestli se vám to opravdu vyplatí, a jestli není lepší odpočívat doma v klidu a pohodlí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..