Snadnější podání daňového přiznání

Když se blíží dny k podání daňového přiznání, tak se drobní podnikatelé začínají třást hrůzou. Podávání daňového přiznání ovšem nemusí vždy znamenat nejhorší obavy. Existují i mnohem snadnější metody jak podat přiznání, než čekat dlouhé fronty k tomu, aby Vám sdělili, že jste se někde přepočítali a Vy ho museli dělat celé znovu.

Pokud si živnostník neví s přiznáním rady, tak nemusí vyhledávat, mnohdy velmi drahé daňové poradce, ale stačí když se obrátí přímo na finanční úřad, který někdy poskytne poradce zcela zdarma. Určitě by se drobní podnikatelé neměli bát zeptat, finanční orgány jsou tu od toho aby poskytly co největší množství důležitých informací.

Pohodlnou a jednoduchou možností je podání elektronické formy daňového přiznání. Česká daňová správa se snaží být vstřícná k problémům, které s vyplňováním spojují, tak se ho snažila v mnohém zjednodušit.

Výhody elektronického vyplnění daňového přiznání:

Inteligentní daňový formulář lze vyplňovat z pohodlí domova, nachází se na stránkách ministerstva financí. Obsahuje elektronického průvodce, který napomáhá se zorientovat v množství okének a tabulek. Samozřejmě jsou k dispozici vysvětlivky, které správně a podrobně dovedou ke správnému vyplňování. Využívají se vždy aktuální sazby, takže se nemusíte bát nesprávných výpočtů finálních částek. Když je formulář vyplněn, tak je vhodné využít kontroly formální správnosti vyplněného přiznání i jeho přímé odeslání finančnímu úřadu, a to v jakoukoli dobu, bez ohledu na úřední hodiny. K odeslání elektronického formuláře není nutný vlastní podpis.

Po odeslání „nepodepsaného“ formuláře postačí vytisknout tzv. e-tiskopis, který je systémem po odeslání vygenerován, vlastnoručně jej podepsat a do 5 dnů podat na příslušný finanční úřad. Daňový poplatník má rovněž možnost vyplněný formulář vytisknout a podat jej na finanční úřad v listinné podobě. Daňový portál umožňuje vytvoření podání ve formátu, který je požadován k odeslání prostřednictvím datové schránky.

Ministerstvo financí neustále rozšiřuje úřední hodiny, aby si mohli všichni podnikatelé obstarat své povinnosti včas i ve velkém pracovním shonu. Ti, kdo chtějí k podání přiznání využít podatelen finančních úřadů, budou tak moci učinit pouze v čase úředních hodin. Náhradní termíny podání daňových přiznání jsou, mimo výjimky, zcela nepřípustné.

Daňová přiznání je za konkrétní rok je nutné odevzdat obvykle nejpozději začátkem dubna následujícího roku. Při odevzdávání přiznání se vyplatí včasné odevzdání, mnoho živnostníků tak učiní až posledních možných dnech, ale to samozřejmě vede k nikdy nekončícím frontám a strachu z pozdního odevzdání. Finanční úřady v tyto dny obvykle prodlouží dobu odevzdání ve všední dny až do 18 hodin a o víkendu pouze do 12 hodin. V posledním dni pro podání přiznání a úhradu daně, tj. dne 2. 4. 2012, jsou všechny finanční úřady otevřeny rovněž až do 18 hodin. Pokladny finančních úřadů je možné navštívit v obvyklých pokladních hodinách. Zaplatit daň je možné i bezhotovostně, a to bankovním převodem nebo běžnou složenkou typu A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..