Jak si poradit s cizí měnou a jednotným kurzem

V případě, že podnikatel potřebuje zaznamenat účetní případy s cizí měnou, tak je potřeba nějakým způsobem postupovat. Cizí měna často přichází ze zahraničí nebo má podnikatel zřízené speciální účty, na kterých má peníze v různých měnách. Postupů pro evidenci cizí měny je více a je jen na podnikateli, kterou metodu si vybere. Počítat každý den aktuální kurz většinou nebývá tím nejoptimálnějším řešením, a proto je tu několik dalších způsobů, jak si s tím poradit. Podnikatel se jednoho trendu nemusí držet neustále, ale může je postupem času měnit tak, jak mu to bude samotnému nejlépe vyhovovat.

Cizí měnu je možné přepočíst. Pokud podnikatel vede daňovou evidenci nebo uplatňuje paušální výdaje, tak může použít pro přepočet cizí měny na koruny několik způsobů. Během jednoho roku však není možné kombinovat jednotný kurz a kurzy z účetnictví.

Cizí měnu je možné přepočítávat na základě jednotného kurzu. Jednotné kurzy jsou vyhlašovány pouze Ministerstvem financí vždy po skončení roku Pokynem D zpětně pro právě uplynulý rok. Znamená to, že transakce v cizí měně se umísťují během roku na jiné místo a přepočítáme i zaevidujeme je až po konci roku. Pochopitelné je, že se to netýká plátců DPH.

Podnikatel může také použít kurz při nákupu či prodeji cizí měny, tak jak ho banka nebo směnárna spočítala. je ovšem nutné si od toho vyžádat doklad o potvrzení, pokud nám ho oni sami nedají.

Jestliže podnikatel nechce využívat jednotných kurzů po skončení roku, tak může během roku použít i kurzy devizového trhu vyhlášené Českou národní bankou. Pevný kurz se v tomto případě stanovuje vždy na dobu určitou nebo je možné sledovat a používat aktuální kurzy.

V případě, že podnikatel podává daňové přiznání jen za část roku, tak se použije směnný kurz k datu uskutečnění příjmu či výdaje nebo průměr směnného kurzu stanoveného Českou národní bankou poslední den každého měsíce části zdaňovacího období, za kterou se daňové přiznání podává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..