Dohoda o pracovní činnosti

Během léta je k dispozici nejvíce pracovních míst. Zaměstnavatelé nejčastěji využívají dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti.

Dohoda o pracovní činnosti se uzavírá vždy, když pracovní poměr překročí 150 hodin ročně. Na běžnou letní (studentskou) brigádu je tedy zbytečná, ovšem pro dlouhodobější práci je nutností.

U dohody o pracovní činnosti nemůžete pracovat více, než 20 hodin týdně (polovina klasické pracovní doby za týden). Ovšem postačí, když vám 20 hodin týdně bude vycházet ročně. Jeden týden tedy můžete pracovat 30 hodin a další 10 hodin.

Uzavřít dohodu o pracovní činnosti můžete se zaměstnavatelem na dobu určitou, nebo neurčitou.

Velkou nevýhodou DPČ jsou poplatky. Jim se nevyhnete, pokud vyděláte více než 2 000 korun. Trochu lépe na tom jsou studenti, kteří mohou využít slevu na poplatníka (1 970 Kč měsíčně) i na studenta (335 Kč měsíčně).

Studenti dokonce neodvedou na dani z příjmu do částky 11 410 Kč měsíčně ani korunu. Zaplatí jenom zdravotní (4,5 % z 11 410,- Kč = 514,- Kč) a sociální (6,5 % z 11 410,- Kč = 742,- Kč) pojištění.

Zpět k ostatním zaměstnancům (ne studentům). Pokud si takoví lidé vydělají například 8 000,- Kč, tak na svůj účet obdrží jen 5 500 Kč. 520,- Kč stojí sociální a 360,- Kč zdravotní pojištění. Největším poplatkem je ovšem daň z příjmu fyzických osob, která činí 1 620,- Kč (vypočítává se z 10 720,- Kč = 8 000,-Kč x 1,34).

Pokud by nastal jakýkoliv problém, nebo by došlo k obyčejnému rozvázání dohody o pracovní činnosti, tak dnem doručení běží 15-ti denní výpovědní lhůta.

U DPČ sice odvádíte poplatky, ale máte z toho i jasné výhody. DPP nabízí více peněz za stejnou práci, ale odpracovaná doba se nepočítá na důchod a dokonce nemáte nárok na nemocenskou, nebo na dovolenou.

 

2 reakce na “Dohoda o pracovní činnosti”

  1. Dobrý den,
    mám celkem tři dotazy:
    1) jsem studentkou a mám u svého zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka (růžové prohlášení), můj zaměstnavatel personální agentura mi tvrdí, že zdanění je takové, že první dva tisíce dostanu v čistém a zbylá částka se daní 15%, což je v rozporu s tím, co jsem se doposud dočetla na internetu. Jedná tedy agentura férově?
    2) Zároveň z tohoto článku tomu rozumím tak, že pokud bych si vydělala jen 2000 Kč, dostanu je v čistém, v případě, že by se jednalo o částku např. 2005 Kč, tak z celé této částky 2005 Kč už musím zaplatit zdravotní a sociální celkem 11%?
    3) Agentuře práce jsem dodala výkazy odpracovaných čtrnácti dnů, výplata mi sice přišla v jednom dni, ale po kouscích, pokaždé byl uveden jakožto plátce nějaký jiný zaměstnavatel a nikdy částka nepřekročila 2000 Kč, je možné, že agentura za mě žádné pojištění neodvádí a jen se na můj úkor obohacuje?

    Předem moc děkuji za odpověď

  2. Dobrý den,

    hodně záleží na smlouvě, kterou jste podepsala. Do 2000 Kč se nic neodvádí. Výše zmíněné jednání není s největší pravděpodobností férové, a pokud jste pracovala pro jednu firmu, tak je i na hranici zákona, ovšem to je otázka pro právníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..