Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce neboli DPP je nejčastějším pracovním poměrem, který se uzavírá hlavně v letních měsících (se studenty).

Jeho hlavní výhodou jsou poplatky. U dohody o provedení práce neplatíte sociální ani zdravotní pojištění, ale jen daň (zálohovou, nebo srážkovou). Pro studenty, kteří hledají jen krátkodobý pracovní poměr, je tedy tento způsob pracovní smlouvy nejlepší.

Dohoda o provedení práce je ovšem limitována 150-ti pracovními hodinami ročně. Nikde ovšem není stanoveno, zda danou dobu máte čerpat rovnoměrně. Můžete ji tedy dosáhnout i za půl měsíce. Avšak dále již pro zaměstnance s touto smlouvou nemůžete pracovat. Jediným řešením je přechod na dohodu o pracovní činnosti, nebo pracovní smlouva.

Jeden zaměstnavatel může mít nekonečně mnoho zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce. Stejně tak vy si můžete sjednat vice DPP (u jiných zaměstnavatelů).

Dohodu o provedení práce využívají hlavně studenti během letních prázdnin. Jak již bylo napsáno, její hlavní výhodou jsou poplatky. Ovšem na dlouhodobý pracovní poměr není DPP vhodná, neplatíte zdravotní ani sociální pojištění a nemáte nárok ani na dovolenou. Právě proto je také tento pracovní poměr omezen na 150 hodin ročně.

DPP mohou využít i nezaměstnaní. Do 4 000,- Kč za měsíc se to počítá jako přivýdělek k podpoře. Tuto skutečnost je ovšem nutné nahlásit na finanční úřad.

Podle toho, zda zaměstnanec podepíše, nebo nepodepíše prohlášení k dani, se platí srážková, nebo zálohová daň. K oběma poplatkům se musí zaměstnavatel sám přihlásit na finančním úřadě.

Zálohovou daň platí zaměstnavatel nejpozději 20. den následujícího měsíce. To znamená, že za mzdu za leden zaplatíte nejpozději 20. února.

Srážková daň se odvádí stejně jako zálohová, rozdíl je ovšem v tom, že se platí přímo na samostatný účet.

Dohoda o provedení práce je vhodná jen na krátkodobý pracovní poměr. Doporučit ji tedy můžeme především studentům.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..