Typy grafů

Pokud uvažujete o fundamentální cestě, tak vás samozřejmě grafy nemusejí vůbec zajímat. Fundamentální obchodník spekuluje na základě znalosti globální ekonomiky. Musí zvažovat situaci dané komodity na celém světě. Tento styl obchodování je velmi náročný a není příliš spolehlivý.

Mnohem jednodušší a pro běžného člověka dosažitelnější je technické obchodování. To vychází z grafů. Trader o obchodované komoditě nemusí vědět vůbec nic, a i přesto ji může obchodovat.

Dříve, než si budeme vysvětlovat, kdy a proč vstoupit do trhu a kdy ho opustit, tak musíme pochopit grafy.

Dnes jsou nejpoužívanější dva druhy. Jedná se o bar chart neboli čárový graf a candle stick neboli svícnový graf.

Oba dva se umísťují do grafu s osou x – čas a svislou osou y – cena komodity. Vy máte možnost zvolit, za jak dlouhé období se vám mají čáry, případně svíce zobrazit.

Čárový graf – bar chart
Jedna čárka v grafu představuje dění na trhu za vámi zvolenou dobu. Její délka (výška) udává cenové rozpětí, v němž se obchodovalo. Tam, kde čárka začíná je cenové minimum (low), a tam kde končí je cenové maximum (high). Po stranách této čáry najdeme dva malé výběžky (krátké kolmice). Jedna je napravo a druhá nalevo. Ta nalevo udává otevírací cenu (open) a ta napravo uzavírací cenu (close).

Svícnový graf – candle stick
Jedná se o čáru, která je v určitém místě vybarvena. Její výška závisí stejně jako u bart chartu na rozpětí, v němž se obchodovalo. Začátek a konec vybarvené části poté znázorňuje místo s otevírací a zavírací cenou. Díky barvě máte skvělý přehled o tom, jaký byl konečný pohyb od otvírací po zavírací cenu.

Pokud je barva svíce bílá, tak cena komodity klesá, v případě černé stoupá. Barevné rozlišení je ovšem u každého programu jiné.

Číst grafy je opravdu základem. Díky čárovým a svícnovým grafům je komoditní obchodování zpřístupněno i vám. Je to opravdu jednoduché. Neváhejte a vyzkoušejte si to. Čím více grafů přečtete, tím vám bude připadat zobrazení jednodušší.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..