Dlouhé a krátké pozice

Jedním z nejčastějších obchodních pojmů jsou zcela určitě dlouhé (long) a krátké (short) pozice. Téměř určitě jste již slyšeli, že někdo obchodoval dlouze (byl takzvaně dlouhý), nebo krátce.

Tyto dvě slovíčka (long a short) nám udávají směr trhu za určité vámi zvolené období.

Pokud spekulujete na dlouho (neboli long pozici), tak očekáváte nárůst ceny vámi zvolené komodity. Jestli bude váš odhad správný a trh se pohne směrem nahoru, inkasujete zisk. Dlouhé pozice se řídí heslem: levně kopit, draze prodat.

Protikladem jsou samozřejmě krátké (short) pozice. U nich spekulujete na pokles ceny. Profitovat bude jen tehdy, když bude graf klesat. Cílem „shortů“ je prodat vysoko, nakoupit nízko.

Do dlouhých pozic se dostanete nákupem – buy. Brokerům se běžně posílají zprávy typu: BUY 1 kontrakt Jan Corn. Jedná se o závaznou poptávku po jednom kontraktu lednové kukuřice. Je vhodné používat zkratky, protože je vše rychlejší.

Až budete chtít obchod ukončit, tak kontrakt jednoduše prodáte – sell.

Naopak v krátkých pozicích začínáte příkazem prodat – sell. Možná si říkáte, že nemůžete prodat něco, co vlastně vůbec nemáte. Ovšem to je omyl. V komoditním obchodování to lze. Neváhejte tedy, využijte toho a spekulujte i na pád ceny.

Pozor. Můžete sice prodat komoditu, kterou nevlastníte, ale obchod musíte ukončit příkazem koupit – buy (nejlépe v jednom měsíci).

Nezapomínejte se informovat na FND, neboli first notice day. Jedná se totiž o datum, kdy budete upozorněni, že danému kontraktu končí platnost a v nejbližší době budete muset s danou komoditou přijít fyzicky do styku.

Krátké (short) a dlouhé (long) pozice jsou naprostým základem. V obchodování se s těmito pojmy setkáte za jeden pracovní den mnohokrát.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..