Jak začít od nuly

Chystáte se osamostatnit, ale nemáte do začátků dostatek finančních prostředků, což vám ve vaší snaze vlastně nepřekonatelně brání? Chcete si zařídit vlastní bydlení, protože na placení nájmu máte, ale dát dohromady desetitisíce na vybavení domácnosti už nezvládnete? Možností, jak situaci řešit, máte hned několik. Kterou z námi nabízených si zvolíte, je jen a pouze na vás. Možná vás dokonce napadne i 4. či 5. řešení.

1) spolehnu se na rodiče

První možností je požádat o pomoc rodiče. Buď vám mohou nějaké peníze do začátku přímo dát, anebo vám je alespoň půjčí. Jenže řekněme si na rovinu, půjde opravdu o osamostatnění v pravém smyslu slova, když vás rodiče takto „zasponzorují“? Nejspíš ne tak docela.

2) půjčím si

Druhou možností je vzít si půjčku. Tato možnost ovšem skýtá mnohá úskalí. Tak zaprvé mnoho lidí přecení své síly a vezme si půjčku, kterou pak nejsou schopni splácet. Před sjednáním půjčky si tedy nejen rozvažte vaše finanční možnosti, ale také si je pečlivě propočítejte. Vaše domnělá finanční situace se totiž nemusí zakládat na racionálních faktech. Zároveň také pečlivě vybírejte společnost, u které si půjčíte. Nízký úrok ještě neznamená, že nakonec také málo splatíte. Věnujte tedy pozornost RPSN, ale třeba i penále za opožděnou platbu. Zjistěte si rovněž, jak daná společnost řeší situace, kdy klient není schopen půjčku splácet. Dávejte také přednost prověřeným firmám, které působí na trhu dlouho. Takovou může být na poli nebankovních půjček třeba společnost Home Credit.

3) odložím svůj start na jindy

Není velkou ostudou zvážit své možnosti a začátek odložit až na dobu, kdy už budete mít alespoň trochu našetřeno. Zvláště nechce-li se vám hned na začátku prosit rodiče nebo si brát půjčky. Své osamostatnění sice odložíte, ale možná na něj budete alespoň lépe připraveni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..