VirtualBox – více operačních systémů a virtuálních počítačů pro vaše podnikání

Podnikání a práce nejen v oblasti ICT(IT) je z velké části studování, informování o novinkách, zkoušení nového, řešení vznikajících problémů atd. Ve světě informačních technologií to však platí trojnásob!

Každý takovýto správce si mnohdy nemůže dovolit mít několik počítačů, každý s jiným operačním systémem a s jiným programovým vybavením, aby mohl být široce vzdělaný/zkušený, aby uměl pomoci v různorodých situacích.

Naštěstí existuje pomoc, která “se skládá” z jednoho multiplatformního software, který umožňuje vytvářet v rámci jednoho počítače bezpočet virtuálních strojů, každý s jiným nastavením, jiným operačním systémem, jiným programovým vybavením atd.

Tento počin, o kterém je řeč, se jmenuje VirtualBox. Oficiálně byl vypuštěn v roce 2007 a hned se stal cílem zájmu velkého množství klientů. Tento fakt stále přetrvává a je způsoben i tím, že je celý tento počin ZDARMA! V současné době je ve vlastnictví společnosti Oracle, takže jeho oficiální současný název je Oracle VM VirtualBox, jeho cena však zůstává „nulová“.

VirtualBox tedy bez problémů funguje na operačních systémech série Windows, Linux i Macintosh. Zástupce těchto všech systémů také dovede velmi zručně a prakticky emulovat. Celý proces funguje tak, že nejprve nainstalujeme a spustíme samotný program VirtualBox. V něm zvolíme vytvořit nové virtuální PC, a vybereme, jaký systém bude tento virtuální stroj obsahovat, kolik bude mít disponibilního datového prostoru, kolik si operační paměti RAM “ukousne” z vaší počítačové sestavy atd. Pak už jen vložíme do zvolené CD/DVD mechaniky médium s požadovaným operačním systémem (lze využít i virtuální mechaniky) a nainstalujeme. To je vše.

Virtuální stroj pak lehce spustíme opět z hlavní obrazovky VirtualBoxu, takže nemusíme mít strach, že by nám běžel ihned se zapnutím počítače a “kradl” paměť. Běží jen tehdy, je-li spuštěn.

Toto je zřejmě ideální varianta pro ty, kteří se chtějí naučit pracovat s jinými OS, než mají nativně instalované, kteří chtějí rozšířit své portfolium znalostí a dovedností, kteří se chystají na práci s jiným operačním systémem, kteří chtějí využívat další výhody plynou z vlastnictví více počítačových strojů, nebo prostě pro ty, kteří jsou zvědaví na jiné, alternativní počiny. Podpora českého jazyka je samozřejmostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..