Pracovní doba živnostníků

Pracovat jako OSVČ může mít mnoho výhod. Snem většiny těchto lidí je samostatnost a variabilní pracovní doba. Představa o tom, že budete pracovat 6 – 8 hodin denně, navíc ještě ve Vámi zvoleném časovém rozmezí je více než lákavá.

Ovšem pozor, rozhodně vás musíme varovat. Představy mnoha lidí jsou nereálné. Podle průzkumu vyplynulo, že více než polovina živnostníků pracuje 10 a více hodin denně, navíc si nedopřejí ani volné víkendy. Ano, asi takto vypadá dnešní život většiny živnostníků.

Pouze 6 procent živnostníků pracuje 6 hodin denně a méně. Pokud tedy budete mít štěstí, tak se do této úzké skupiny lidí dostanete a vaše sny se opravdu splní. Na druhou stranu 15 procent živnostníků pracuje více než 13 hodin denně a ani oni nemají volné víkendy.

Trochu více než čtvrtina (28 procent) živnostníků má obvyklou pracovní dobu (7 – 9 hodin denně) a volné víkendy. Nelze tedy paušalizovat, že živnostníci pracují od rána do večera, ale bohužel ve většině případech (v 51 procentech) tomu tak je.

Proč tak dlouhá pracovní doba?

Důvod je ve většině případů jednoduchý, peníze. Uživit se jako živnostník je čím dál těžší a pokud nepřijdete s něčím novým, co v dané lokalitě chybí, tak s velkou pravděpodobností budete i vy pracovat více něž 10 hodin denně.

Častým důvodem je uživení rodiny, splácení hypotéky a půjček (na auto, domácí spotřebiče…). Vydělané peníze jdou tedy do potřebných věcí, ve většině případů se rozhodně nešetří na dovolenou. To je další kapitola, mnoho živnostníků si dovolenou nemůže dovolit a to hlavně časově. Přišli by o zajímavé zakázky a jejich příjmy by mohly dlouhodobě klesnout.

Dříve než se rozhodnete pro podnikání zvažte všechny klady a zápory. Nic si nenamlouvejte a vše zkuste co nejrealističtěji spočítat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..