Jak se řeší pohledávky v praxi

Každý den se lze setkat s nezaplacenými fakturami a složenkami. Když ovšem nám někdo dluží peníze, tak se jedná vcelku o krajně nepříjemnou záležitost. U malých částek do několika tisíc je nesmyslné řešit událost právní cesou, ale dlouho nesplacené faktury v řádech desítek tisíc korun je nutné řešit. V mnoha případech se stává, že zákazník není schopen zaplatit z důvodu finanční tísně, pokud je s ním rozumná řeč, tak je vhodné domluvit se na pozdním zaplacení nebo na postupných splátkách. Jedná-li ovšem zákazník takovým způsobem, že nezvedá telefony a nechce se účastnit finančního sporu, tak je třeba rychle zakročit.

Nejdůležitější start je shromáždit veškerou dokumentaci o fakturách, práci, emailech atd. Pokud zákazník nesplnil povinnost úhrady, tak má poškozená strana ze zákona právo na vymáhání takového dluhu. Na výběr se nabízí tři možnosti. Faktoring, vymáhání skrze soukromou společnost a žaloba.

Žaloba a následný soudní proces může být otázkou měsíců až roků, je tedy na pováženou, zda se vyplatí. Pokud je shromážděn dostatek dokumentů a jedná se o velkou sumu, tak je vhodné obrátit se na právní poradnu, která poradí jak spor soudně řešit.

Faktoring je vhodná forma nenásilného vymáhání, kdy banka odkoupí pohledávku s provizí kolem 3%. Pro poškozeného je to vhodné východisko, protože dostane peníze a veškerá starost je převedena na banku, popřípadě společnost s takovou pravomocí.

Vymáhání pohledávek skrze soukromou firmu je poměrně kvalitní řešení. Praktiky takovýchto společností jsou velmi neotřelé, ale mají státem udělenou provomoc takto jednat. Společnosti pro vymáhání pohledávek si ale na druhou stranu účtují mnohem více, než je tomu u faktoringu, někdy se lze setkat s čátkou v řádech desítek procent z původní částky. Celé vymáhání ovšem probíhá mnohem rychleji.

Být na straně poškozeného je vždy nepříjemný zážitek. nejlepší prevencí od těchto problémů je průběžná fakturace a výběr solventních zákazníků (pokud je to možné).

1 komentář u “Jak se řeší pohledávky v praxi”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..