Jak založit družstvo?

Společností je na českém trhu celá řada. Stále není marné zapomínat na družstvo. Družstva nejsou pouze zemědělská a stavební, družstvo může podnikat prakticky v čemkoliv. Subjekt jakým je družstvo se vyznačuje velkým počtem členů, pokud o něm tedy podnikatel uvažuje, tak by měl mít jistotu alespoň několika společníků, kteří budou stejnou myšlenku této společnosti sdílet.

Jak se takové družstvo vůbec zakládá? Podle zákona je nutné notářským zápisem osvědčit průběh ustavující schůze družstva. K založení družstva je potřeba alespoň 5 fyzických nebo právnických osob nebo alespoň 2 právnické osoby.

Ještě než se podnikatel do myšlenky založení družstva pustí, tak je potřeba si ujasnit a připravit některé věci předem, viz níže.

Podnikatelé by se měli domluvit na názvu družstva, ostatně je vhodné si těch názvů připravit hned několik, protože nelze používat název, který používá už někdo jiný. Není dokonce možné aby byl název pouze podobný, proto to chce zapojit fantazii a pokud možno vymyslet nějaký originální název.

Další důležitou věcí je vědět kde bude mít připravované družstvo sídlo. Podle zakladatelského dokumentu je možné zapsat pouze obec, ale je vhodné si raději připravit i adresu budoucího sídla. Adresa je důležitá pro zápis do obchodního rejstříku. Kromě toho je také nutné předložit potvrzení vlastníka objektu, že s umístěním sídla souhlasí. Veškeré tyto operace není možné provádět bez notáře, všechna potvrzení připravuje právě on.

Družstvo se řídí stanovy, do nich bude nutné uvést předmět podnikání, neboli činnosti, kterou bude družstvo vykonávat. Stanovy se budou sestavovat až ve chvíli, kdy budou všechny informace přesné a poté se do nich připíše i přesné znění názvů živností podle živnostenského zákona.

K založení se musí potvrdit, že jsou prostředky na splacení základního kapitálu jehož minimální výše činí 50000kč. Kapitál je nutné mít na splacený ještě před podáním návrhu na založení družstva, protože je nezbytně nutné potvrzení z banky, že byl základní kapitál splacen. Do obchodního rejstříku se zapisují pouze zakladatelé družstva, samotní členové se tam nezapisují, jejich seznam si musí vést družstvo samotné. Podnikatelé by měli mít také na paměti, že družstvo může mít maximálně padesát členů. Je nutné si rozdělit základní úkony a vybrat představenstvo, které se do obchodního rejstříku zapisovat musí. jestliže je družstvo malé nebo má malý počet členů, tak je možné do představenstva zvolit pouze jedni osobu, tedy předsedu družstva.

 

Důležité je si zjistit i jak k samotnému založení dojde. Každý projekt, který není předem připravený může mnohdy skončit dříve nežli začal. V případě družstva jsou podmínky založení celkem přijatelné.

Je potřeba mít připravené a sepsané stanovy družstva, s jejich sepsáním pomůže notář. Nejdříve se sejde ustavující schůze, za účasti notáře, a projdou se jednotlivé body stanov.

Po schůzi je třeba vyřídit splacení kapitálu na společný účet družstva a poté si vyžádat potvrzení. Na základě toho se zajistí zápis společnosti do obchodního rejstříku, resp. notář to zajistí. Samotné založení trvá asi cca tři týdny od vyřízení všech formalit. Samotné sepsání notářských zápisů, sepsání všech listin a zastupování u soudu se vyšplhají na částku kolem deseti až patnácti tisíc korun. Soudní poplatky na zápis a správní poplatky za živnostenská oprávnění také stojí v řádech několika tisíc korun. Kromě základního kapitálu je tedy třeba si připravit necelých dvacet tisíc korun za poplatky a práci notáře.

Konečná cena se může lišit podle notáře, kterého si podnikatel zvolí. Ostatně spolupráce s notářem je nezbytná a je lepší si připlatit za zkušeného notáře, který dokáže kvalitně poradit než vsázet na možnost chyb.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..