Je lepší být OSVČ nebo s.r.o?

Velmi jednoduchá otázka, na kterou existuje složitější odpověď. Záleží pouze na tom, v čem dotyčný podniká a jaké jsou jeho zisky. V tomto případě je dobré si vyložit celý název s.r.o., tedy společnost s ručením omezený. Právě omezené ručení podle výše základního kapitálu je mezníkem, který říká, že pouze pokud má podnikatel velmi vysoké příjmy, tak se mu vyplatí zakládat společnost s ručením omezeným.

Pokud je podnikatel živnostník, který pracuje sám nebo v malém týmu a celkový obrat je takový, že nedosahuje do nebeských výšin a činnost slouží k obživě, tak je nesmysl nad s.r.o. vůbec přemýšlet. Existují mýty, díky kterým se mnoho podnikatelů pouští do s.r.o. a poté toho velmi litují a vrací se zpět k OSVČ. Dokonce i s.r.o. může mít své nevýhody.

Velkému množství podnikatelů se líbí již samotná predikce s.r.o., která dodává firmě prestiž, bohužel kromě názvu s.r.o. nelze dohledat mnoho prestižních věcí na společnostech. Jednou z velkých chyb je založení s.r.o. při nízkém příjmu, pokud není příjem společnosti vyšší než v řádech  milionů korun, tak přijdou o všechny výhody, které si mohli uplatnit když byly ještě OSVČ.

V s.r.o. je zcela jiné řešení daní, nakládání s financemi a podnikatel také přichází o výdajové paušály, kterých mohl využívat. S.r.o. jsou také častěji sledovány finančními úřady, především tedy daňové doklady. Výrazně se také komplikují administrativní práce, kdy výrazně přibude papírování, bude třeba odevzdávat více potvrzení a také účetní závěrky. Právě to je jeden z důvodů proč většina s.r.o. má vlastní účetní jednotky.

Dále jakékoliv změny jsou velkým problémem. Pokud je podnikatel OSVČ a chce ohlásit změny, tak stačí zajít na živnostenský úřad a změnu jednoduše nahlásit. V případě s.r.o. je nutné připravit si peníze za notářský zápis, poplatek rejstříkového soudu a dát si velký pozor na chyby, každá z chyb stojí mnoho dalších tisíc.

Nejhorší komplikace nastávají v případě, kdy s.r.o. tvoří pouze jedna osoba, protože se následně ruší všechny výhody ručení. Pokud je dotyčný společníkem a zároveň jednatelem, tak nemusí v případě průšvihu přijít pouze o základní kapitál, ale úplně o všechno. V případě jednotlivce je doslova nesmysl s.r.o. zakládat.

Co se týče zrušení, tak dotyčný podnikatel bude muset zaplatit za notáře, advokáta a mnohdy i další poplatky a zároveň se připravit na velké množství papírování.

Je dobré se pečlivě rozmyslet, jestli se podnikání jako s.r.o. vyplatí nebo jestli není lepší využívat jednoduchého podnikání jako OSVČ. Jedná se o velmi individuální otázku, jelikož každý podniká v něčem jiném a každý má jiné představy o svém podnikání. Jisté pouze je, že je dobré si předem objasnit všechna negativa i pozitiva, které podnikání pod s.r.o. přináší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..