Jak to chodí u OSVČ studenta?

Jestliže jste studentem a přivyděláváte si samostatnou výdělečnou činností neboli zkráceně OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) pak nemusíte platit zálohy na zdravotním pojištění. Ovšem musíte platit doplatek pojistného, který je ve výši 13,5% z poloviny zisku. Pojďme si říci další aspekty pro lepší přehled.

Jestliže si přivyděláváte honoráři, či samostatnou výdělečnou činností (živnost, podnikání podle zvláštních předpisů), musíte podat přehled pro správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a pro zdravotní pojišťovnu. Pokud si vyděláte méně jak 15 000,-Kč za rok, pak daňové přiznání nemusíte podávat.

Pojistné za vás platí stát, tedy se vás netýká minimální vyměřovací základ. Doplácíte jen pojistné ze svého skutečného výdělku, a to 13,5% z poloviny zisku.

Protože studujete, máte živnost vedenou jako vedlejší výdělečnou činnost. K tomu, abyste měli s tímto krokem spojené výhody, musíte doložit potvrzení o studiu na sociální úřad. Jestliže jste měli v daném roce daňový základ, což jsou příjmy mínus výdaje, nižší než 59 374,-Kč, neplatíte pojistné a v dalším roce neplatíte zálohy. Jestliže jste měli v roce 2011 daňový základ vyšší, než danou částku 59 374,-Kč, doplatíte pojistné z vydělané částky, a to 29,2% z poloviny zisku. Další rok budete povinni platit zálohy z vedlejší činnosti, minimálně 735,-Kč a maximálně 29 361,-Kč měsíčně.

Pevně věřím, že jsem vám celou problematiku “papírování“ alespoň trochu upřesnil, abyste věděli, na čem tedy jste a co vás čeká u dalšího daňového přiznání. I přes toto hrozné papírování se nenechte odradit od podnikání, protože je to fajn a za toto papírovaní to rozhodně stojí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..