EU dohlédne na e-shopy

Evropská unie se rozhodla sjednotit všechny e-shopy, které patří členským státům. Chystaná úprava se tedy dotkne i majitelů českých internetových obchodů.

Krok EU je rozhodně dobrý. Snaha nastolit jednotná pravidla v rámci celé unie by bylo velkým přínosem. Dnes je internetové obchodování moderní po celém světě a není výjimkou, že si i čeští zákazníci objednávají zboží mimo Evropu.

Hlavním cílem EU je odstranit podvodné nabídky e-shopů. Ovšem bude se snažit ochránit i majitele internetových obchodů od domýšlivých kupců, kteří zneužívají svých práv.

Na e-shopech by nově měla být umístěna všechna pravidla obchodu. Zákazník by je tedy měl bez problému nalézt. Nutné bude umístění na viditelném místě. Ve smlouvě by mělo být jasně napsáno, kdy může zákazník danou věc vrátit (v jakém stavu a do kdy), jestli může očekávat navrácení peněz v plné částce…

Hlavním omezením pro internetové obchody bude provize z poštovného. V dnešní době je zcela normální, že daná produkt naleznete až o 100,- Kč levněji, než u konkurence. Při placení se ovšem nestíháte divit, protože poštovné je právě o 100,- Kč dražší. Předražené dopravě bude konec. EU chce uzákonit, že prodejci budou muset nabízet dopravu bez provize, nebo s provizí do několika procent (určí Evropská unie).

Na stránkách každého e-shopu bude muset být stornovací formulář, který může zákazník kdykoliv použít.

Ovšem úpravy se dotknou i zákazníků. Někteří lidé si totiž nakoupí věci na týdenní dovolenou, a jakmile se z rekreace vrátí, tak vše zašlou zpět do e-shopu. Internetové obchody totiž musí do 14 dnů vrátit peníze.

Pokud úprava EU projde, tak obchodníci sice budou muset do 14 dnů peníze vrátit, ale rozhodně ne v plné výši. Stačí, aby si do smlouvy napsali, že zboží se může odzkoušet v rozsahu, jež by byl reálný v kamenném obchodě. Jestli si někdo koupí lyžařské vybavení a vyzkouší ho rovnou na svahu, tak o možnost vrácení peněz přichází (aspoň v plné výši).

Majitelé e-shopů se nemusí obávat. Žádné změny dosud nejsou nutné. Zákon zatím není schválen, a kdyby se tak stalo, tak výše zmíněné body se na internetové obchody dostanou nejdříve za 2 roky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..