Počáteční kapitál

Každý, kdo chce začít podnikat, potřebuje počáteční kapitál. Podnikat bez něj je dnes téměř nemožné, obzvlášť pokud se chcete rychle uchytit.

Samozřejmě můžete začít podnikat ve svých prostorách například jen s počítačem jako programátor, nebo můžete opravovat tiskárny, počítače a všechny náhradní díly si nechat posílat do druhého dne (v tomto případě byste museli nalákat zákazníky cenou, protože budete pomalejší než konkurence). Ano, můžete být úspěšným podnikatelem i bez velkého počátečního kapitálu, ale u většiny profesí ho potřebovat budete.

Pokud tedy nechcete vykonávat jednu z výše popsaných prací, případně jim podobnou, tak si v první řadě uvědomte, kolik vaše podnikání bude stát. Jedná se totiž o velkou částku, kterou nelze brát na lehkou váhu.

Kde tedy počáteční kapitál vzít?

Na banky téměř okamžitě zapomeňte. Možná vám něco půjčí, ale jako začínající podnikatel bez historie nečekejte zázraky a ani zvýhodněné půjčky. Úroky budou s největší pravděpodobností velmi vysoké a pro začínajícího podnikatele by mohly být až likvidační. Zkuste se tedy podívat jinam.

Vhodným řešením jsou vlastní zdroje. Jestli máte obchodní plán, který není omezen časově, tak o tomto způsobu zkuste uvažovat. Tímto krokem byste se skvěle připravili na podnikání, naučili byste se lépe hospodařit s penězi (ušetřit maximum).

Ovšem vlastní zdroje většinou stejně nestačí. Až se na trhu trochu uchytíte, tak je nutné podnikání rozvíjet. K tomuto kroku je již vhodná půjčka, banka by vám měla nabídnout lepší podmínky, než jako naprostému nováčkovi v oboru.

Peníze si můžete půjčit i od příbuzných. Ovšem dejte si pozor. Toto řešení je tím nejlepším a nejhorším zároveň. V dobrém případě získáte skvělou půjčku s žádným, nebo minimálním úrokem, ale může se stát, že vše nepůjde podle představ a může na to doplatit vaše rodina, případně přátelství. Ten, kdo vám půjčil, může chtít peníze zpět, nebo vy nebudete schopni splácet. Dejte si tedy pozor, a i když se bude jednat o osobu blízkou, tak s ní půjčku náležitě sepište.

Avšak možností, jak získat počáteční kapitál je mnoho, další způsoby si ukážeme v pokračování tohoto článku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..