Dropbox – vzdálený prostor s přístupem odkudkoliv a s možností sdílení

Čas od času je dobré mít nějaké vzdálené úložiště, na které bychom mohli ukládat svá data, měli na něj přístup odkudkoliv a měli jistotu, že jsou takto uložené materiály chráněné a v bezpečí.

Za tyto a podobné služby datového úložiště se obvykle platí nemalé peníze a jsou určené primárně pro firemní klientelu, ale proč by těchto a z toho dalších plynoucích výhod nemohli využívat i nefiremní, soukromé subjekty?

¨Tuto možnost nabízí projekt s názvem Dropbox, jehož stránky naleznete na adrese Dropbox.com. Vytváří datový prostor o velikosti několika GB pro každého jednotlivce, do kterého existují dva druhy přístupu, buď přímo z plochy a instalovaného programu stanice, nebo z webového rozhraní po přihlášení na webové adrese projektu. Prostě stačí otevřít dotyčný web, stáhnout krátkou aplikaci, nainstalovat, vytvořit si účet skládající se z uživatelského jméno (e-mailu) a hesla, a hned je vzdálený systém Dropbox připravený k užívání.

Práce s ním je jednoduchá, samotná data i přenos dat je šifrovaný, ale to není jediná výhoda, mít vzdálené úložiště s chráněným přístupem odkudkoliv. Tou hlavní je možnost sdílení jakéhokoliv adresáře existujícího v Dropboxu. To je možné pomocí e-mailu. Prostě pomocí e-mailu pozvete spolupracovníka, kolegu apod. ke sdílení nějakých vašich dat. Je to velmi jednoduché, přístup k datům okamžitý (ihned po změně dochází k obnovení pro všechny zúčastněné) a skutečně efektivní.

Základní tarif, který je poskytován bez omezení a v plné výši, čítá většinou dostatečný prostor 2GB + 250MB za každého pozvaného Dropbox kolegu. Za ostatní tarify se už platí, takže například 50GB za $99.00/rok. Díky možnosti pozvání a rozšiřování si tak schránky až na max 8GB zcela zdarma je však verze FREE dostačující… Ovšem, nesdílíme-li obsáhlé multimediální soubory a videa.

Není tedy problém rozšířit tento systém vzdáleného sdílení dat třeba mezi členy rozlehlé rodiny a mít okamžitý přístup ke sdílení nejen vzájemných důležitých dokumentů, ale i fotografií z oslav, krátkých videonahrávek ze srazů apod. Fantazii se meze nekladou a Dropbox plní svou činnost na jedničku. Stačí jen vyzkoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..