Chcete mít vlastní provozovnu? Jak na to

Veliké procento podnikatelů u nás pracuje ze svého domova. Tento trend je u nás celkem rozšířený. Většinou se jedná o lidi, kteří podnikají ve financích nebo se živí prací spojenou s internetem. Ale na druhou stranu je i velké množství těch, kteří doma provozují takový typ živnosti, na který by se jim hodila spíše vlastní dílna nebo nějaká větší provozovna. Problém je v tom, že mnoho lidí ani neví jak začít s provozovnou a co všechno udělat pro její evidenci.

Obecně je provozovna označována jako prostor v němž je uskutečňována podnikatelská činnost. Provozovna může být například vlastní dílna, novinový stánek, prodejna, kancelář, ordinace a tak podobně. Každý podnikatel má právo na neomezený počet provozoven, zkrátka kolik je schopen jich mít a provozovat to záleží pouze na něm.

Když podnikatel začíná s provozovnou, tak je důležité označení daného místa obchodním jménem a vlastním IČem. V případě, že se jedná o pojízdný byznys nebo o stánek, tak je důležité uvedení sídla podnikání. V případě, že se jedná o prodejnu, tak je třeba neopomenout uvedení osoby zodpovědné za provozovnu, otevírací dobu a kategorii se třídou přechodného ubytování.

Pokud chce podnikatel začít s provozovnou, tak je nejdříve nutné to ohlásit. Ohlašuje se to nejpozději tři dny předem na živnostenském úřadu. Důležité je i oznámení, když provozovnu rušíme. To se oznamuje nejpozději do patnácti dnů. pokud se uzavírá provozovna pro styk se spotřebiteli, tak je nutné oznámit minimálně tři dny předem počátek i konec uzavření. V případě, že nějaký krok podnikatel opomene, tak mu hrozí i pokuta 50000kč.

Provozovnu je samozřejmě možné mít i v bytě, jedinou podmínkou je užívací nebo vlastnické právo. Pokud není provozovna naše, tak je třeba mít souhlas od vlastníka, případně správce. Každá provozovna musí splňovat určitá kritéria a předpisy, hygienické, stavební i požární. Poku se provozuje provozovna, kde zákazník dostává do kontaktu s podnikateli nebo zástupci, tak je nutné aby uměli mluvit českým nebo alespoň slovenským jazykem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..