Jak být OSVČ bez živnosti

Je možné být OSVČ bez živnosti, ale pouze pro určitá zaměření a za dodržení určitých podmínek. Veškerou činnost, která nepodléhá živnosti je možné nalézt v § 3 živnostenského zákona a § 7 odst. 1, 2 zákona o daních z příjmu.

Živnostenské oprávnění není třeba jestliže se jedná o zemědělskou výrobu, lesní a vodní hospodářství, kde se jedná o občasnou činnost. Pokud jde o sezónní prodej různých plodin a dotyčný si nevydělá více než 20000kč, tak není nutné podávat daňové přiznání. Pokud se ovšem dotyčný rozhodne prodávat pravidelně a příjmy uvedenou částku překročí, tak je povinen daňové přiznání podávat jelikož se jedná o závislou činnost z ostatních příjmů.

Další výjimkou je autorský honorář, kdy se jedná o prodej autorských práv například nějakého vynálezu nebo duševního vlastnictví. Autorská práva a práva příbuzná autorskému právu podléhají Autorskému zákonu o literárních, uměleckých a vědeckých dílech. Dále se jedná o rozmnožování literárních děl na vlastní náklady.

Dále nejsou živností různá nezávislá povolání, která nejsou živností ani podnikáním. Patří mezi ně činnost spisovatelů, herců, hudebníků apod.

Patří mezi ně i činnosti a podnikání podle zvláštních předpisů, to jsou činnosti, ke kterým je třeba mít státní zkoušku. Jedná se například o advokáty, daňové poradce, makléře, různé znalce, přírodní léčitele a mnoho podobných činností.

Pokud by se dotyčný rozhodoval, jestli mu za to stojí občas si přivydělat nějakou občasnou činností, tak je to jeho věc a může jít o zajímavý způsob přivýdělku. Pokud ale dotyčný stojí o zajímavé peníze, tak je mnohem lepší si zvolit alespoň nějakou z volných živností a podnikat s ní. Toto rozhodnutí je individuální a záleží na tom, zdali by podnikatele živnost uživila popřípadě jestli je pro něj výhodné podnikat nebo si občas vydělat nějakou korunu navíc občasným ziskem.

Podnikání bez živnosti je dobré pro maminky s malými dětmi, důchodce, mladistvé nebo pro ty, kteří jsou někde zaměstnaní. V ostatních případech by bylo lepší zaměřit se na činnost, ve které chce podnikatel podnikat a věnovat se tomu na 100%. Na druhou stranu se říká proti gustu žádný dišputát, takže pokud se naskytne možnost přivýdělku vhodným způsobem bez nutnosti živnosti, tak proč ne.

3 reakce na “Jak být OSVČ bez živnosti”

  1. Mám kamaráda,který ohlásil živnost-grafika.Jinou živnost neohlašoval.Živnostenský úřad ohlášení odmítl a kolega ŽL nedostal a to z toho důvodu,že byl před 20 lety odsouzen za drobnou krádež na vojně.V zamítnutém rozhodnutí je uvedeno,že ikdyž nemá zaškrtnuto pole obchod-nákup a prodej,že je zde obava z jeho protiprávního jednání a je uvedeno,že tuto situaci je nutno chápat jakoby spáchal tr.čin v souvislosti s podnikáním ikdyž nikdy nepodnikal.Tak že podle všeho je tu jeden zádrhel-úředníci si vykládají ŽZ po svém,není jasné,zda je tento kolega bezúhonný pro účel podnikání,pokud tedy uvedený čin nespáchal jako OSVČ,či podnikatel.Kolega podal žalobu k evrop.soudu a myslím,že z toho bude precedent.Spravedlnosti po česku se raději vyhnout.

  2. Dobrý den, musím mít jako osvč bez živnosti EET?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..