Proč je rozpočet tak důležitý?

Tento článek je vhodný nejenom pro podnikatele, ale i pro rodiny, které mají finanční problémy. Velmi jednoduchý přehled by vás měl naučit, jak hospodařit s penězi a vyhnout se nepříjemným situacím.

Toto téma je velmi aktuální, protože nový rok přinese další výdaje a to jak pro podnikatele, tak pro běžné občany. Všichni svědomití lidé by si rozpočet měli udělat. Velmi jednoduše tak zjistí svoji aktuální situaci.

Obyčejný rozpočet, na který si detailně napíšete výdaje a příjmy vám přesně řekne, kolik peněz máte k dispozici a jak hodně můžete investovat. Například jen 25 % rodin by vydrželo bez příjmu déle než půl roku a celých 20 % rodin žije od výplaty k výplatě. Je tedy jasné, že situace českých rodin je velmi špatná.

Rok 2012 přinese vyšší sazbu DPH, zdražení energií, cestování… Každý z nás zaplatí za rok o několik set až o pár tisíc více. Pro rodiny, které žijí od výplaty k výplatě, by to mohlo být zcela zásadní. Naopak podnikatelé by tuto situaci měli zvládnout naprosto bez problémů. Každý podnikatel si dělá rozpočet a tento zvyk přenáší i do osobního života. Podnikatelé jsou na tyto případy velmi dobře vybaveni. Je škoda, že jejich dovednosti nemají všichni lidé České republiky.

Konzumní společnost a špatné hospodaření s penězi nám potvrzuje hned několik aspektů. Jedním z nich jsou například půjčky na překlenutí doby do výplaty. Mnoho lidí je posledních deset dní před výplatou bez koruny a peníze potřebuje, jiná možnost, než půjčka tedy neexistuje. Druhým příkladem může být nám všem známý systém nakupování. Lidé, kteří mají minimální výplaty, či dokonce dávky v den obdržení financí zajdou do supermarketu a nakoupí plný košík zboží.

Češi rozhodně nejsou špičkou v hospodaření s penězi. Jejich dovednosti jsou velmi špatné a často jim přináší mnoho problémů. Přitom by jen stačil obyčejný rozpočet, který vám řekne, kolik můžete utratit, případně kolik ještě musíte ušetřit.

Ve svém rozpočtu nezapomínejte ani na úspory. Nikdy nevíte, kdy přijdete o práci, nebo se stane nějaká nepříjemnost. Pokuste se každý měsíc ušetřit aspoň 10 % vašeho příjmu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..