Linux – operační systém nejen pro práci a podnikání

Operační systém Linux, jakožto alternativa k MS Windows, není mezi veřejností příliš oblíbený. Je sice zdarma, plně podporován, aktualizován a spravován, ale většina softwarových počinů je vytvářena právě pro operační systém ze stáje Microsoft.

I přes tato všechna fakta si Linux získal své místo ve světě počítačového průmyslu a zřejmě ho jen tak něco sesadit nedokáže. Navíc tento operační systém každým měsícem získává na četnosti užívání a začíná být používán i na klasických multimediálních stolních PC. Statistiky to dokazují.

Většina z nás se s Linuxem setkává mnohem častěji, než by si mysleli. Běží na něm servery ve firmách, databázové systémy, ale i podstatná většina všech webů a internetových stránek na internetu. Do těchto všech a dalších podobných případů je nasazován právě tento “alternativní” operační systém, protože má některé výhody, které prostě Windows ne.

Základem je, že Linux představuje svobodný a otevřený systém, takže může být upravován a nastavován dle svých potřeb naprosto bez omezení a zdarma. Je mnohdy upravován a aktualizován komunitně, takže jakmile by mohla existovat nějaká nekompatibilita, například nějakého hardware s daným OS, můžeme si být jistí, že když dáme třeba v Google vyhledat ohledně tohoto problému, s vysokou pravděpodobností nalezneme nějaké funkční řešení či odezvu.

Další nespornou výhodou, a také podle toho ceněnou, je bezpečnost celé takové sestavy. OS řady Windows je bez použití externího antivirového systému doslova “děravý jak cedník”, a viry i malware si zde mohou skutečně nehezky vyřádit. Instalovaný antivir s rezidentním štítem už ale zabírá část paměti PC a zpomaluje ho. A navíc, ani placený drahý antivir nedokáže uchránit vše.

Linux nic takového neřeší. Existuje jen málo virů, které by ho mohly napadnout, a skutečně naprosté minimum, které by mohly být skutečnou hrozbou. Tím pádem není vůbec nutné antivir na Linuxu instalovat a používat.

Žádný systém ale není “blbuvzdorný” a to platí i u Linuxu. Při správném nastavení je však velice odolný.

A to jsou asi ty hlavní výhody, proč je Linux používán převážně pro práci. Odolnost, bezpečnost, stabilita, a cena. Aplikace určené pro Windows se díky emulátoru WINE dají povětšinou spouštět i v Linuxu, takže problémy podporovanosti se už také pomalu stávají minulostí. Jen by jste asi nepotěšili své ratolesti, kdyby jste jim koupili počítač s předinstalovaným primárním systémem Linux, her by si tam moc nezahráli…

Ale na i klasické práce s dokumenty, surfování po internetu, přehrávání multimediálních souborů atd. je více než vhodný a mnohdy daleko rychlejší, než Windows.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..