Podílové fondy jako druh investic – vyplatí se?

Investování je významná finanční činnost, která zhodnocuje volné peněžní prostředky vkladatelů a poskytuje investiční společnosti peníze. My se na tento proces podíváme z hlediska investora/vkladatele, a to na jeden konkrétní typ investic, na podílové fondy.

Podílové fondy jsou něco něco jako “měšce”, do kterých různí lidé vkládají své peníze. Vzniká tak obrovský balík peněz, každému fondu jeden takovýto měšec. Ten je pak spravován profesionálními makléři a odborníky, kteří mají zájem o co nejvyšší zhodnocení a naplnění cíle fondu. Zisky se dělí mezi investory dle výše jejich vkladu.

Držitel podílu však nemá žádné rozhodovací právo a právo účastnit se valných zasedání apod., jako má například držitel akcií. Má však plný přístup k informačním zdrojům, jak se právě onomu dotyčnému fondu daří. Dostává i pravidelné výpisy.

Podílové fondy se dělí na několik druhů, podle své orientace. V základu se jedná se o fondy Zajištěné, Peněžní, Dluhopisové, Akciové a Smíšené. Každý tento typ je definován oblastí, do které investuje (je to znát i z názvu), a má daný doporučený investiční horizont, rizikovost a ziskovost.

Nejmenší ziskovost obecně mají fondy peněžního trhu, protože se zde jedná o investici do hotových peněz, investice na měnu apod. Největší mají akciové fondy, protože ty investují do akcií, které mohou přinést velký zisk, ale i velkou ztrátu. Fondy dluhopisové a smíšené by se měli držet v tom “zlatém” středu, ale samozřejmě, že se prostě občas stane výjimka, že například dluhopisový fond svým výnosem výrazně překoná ten akciový. Zajištěné fondy se pohybují také mezi méně výnosnými investičními instrumenty, mají totiž za podmínku zaplatit vkladateli ve stanovené době min. to, co investoval. I kdyby byly hluboko v mínusu.

Podílové fondy jsou tedy investiční možností, která je vhodná především pro investory pasivního rázu, kteří by se rádi podíleli na vysokých ziscích finančních trhů, ale nemají dostatečně vysoký kapitál, znalosti nebo prostě mají strach. Touto investicí do podílových fondů svěří své peníze profesionálním makléřům, kteří investují za ně. Minimální částka vkladu bývá různá, obvykle se pohybuje okolo 5 tisíc Kč.

Na druhou stranu, investiční fondy nebývají tak pružné, aby mohly rychle zareagovat na negativní nebo pozitivní události. Obhospodařovatelé také činnost správy investic nedělají zadarmo, takže vykázané hodnoty zisku bývají o poplatky právě těmto správcům snížené. Je tedy možné se na podílové fondy dívat i z hlediska takového, že se jedná o nástroje, které přináším vystavovatelům/investičním společnostem jistý příjem. Lidé totiž rádi investují s vidinou vyšších zisků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..