Vánoční nákupy ekonomiku nepodpořily

Každý rok se čeká na prosinec. Lidé se zadluží, nakoupí mnoho „zbytečných“ předmětů a vše je „fajn“. Peníze jdou do oběhu a aspoň krátkodobě dostane celosvětová ekonomika značnou finanční injekci od spotřebitelů (nikoliv od centrálních bank…). Letošní Vánoce jsou ovšem výjimkou.

Potíž není ve spotřebitelích, kteří by méně utráceli za dárky, ale v celkově špatné ekonomické situaci, které nepomohou ani Vánoce. Poměr v Evropě je navíc mnohem horší. Konkrétně na Českou republiku dopadá sílící pravděpodobnost rozpadu EU. Navíc tomuto faktoru se připojuje i sílící dolar. Dobrá zpráva to může být pro obchodníky se zahraničními klienty. Euro se momentálně pohybuje téměř na 26 korunách. Vystavujete-li faktury v euru, či v americkém dolaru, tak k vám vlna pesimismu zatím nedorazila. Avšak je otázkou, jak dlouho budou zahraniční klienti schopni plnit své závazky.

Jaký to má význam?
Tento článek tady není kvůli vyplnění volného místa. Měl by varovat všechny lidi před možnou hrozbou. Jen málokdo si uvědomuje, co by krach eurozóny způsobil. Postiženi by byli opravdu všichni, mohli bychom očekávat zvýšení nezaměstnanosti a s tím i mnohem méně peněz v oběhu. Více by se šetřilo a ekonomika by se dále zpomalovala. Když si tuto hrozbu spojíme s faktem, že kolem 80 % domácností nemá dostatečné úspory ani na půl roku existence, tak je to již velmi vážná věc.

Proti těmto katastrofickým scénářům budou bojovat politici, celá eurozóna, její záchranný fond a hlavně evropská centrální banka. Avšak i přesto nelze s jistotou říci, že EU bude zachráněna. Domácnosti, podnikatelé i budoucí podnikatelé by měli být obezřetní. Dodržování základních pravidel money managementu rozhodně není od věci. Jen tak můžete být v klidu i v nepříznivých dobách.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..