Sociální reforma

Novou sociální reformu se nakonec v Parlamentu České republiky podařilo prosadit. Co přinese nového a budu vůbec občanům České republiky k užitku a prospěchu?

Sociální reforma se dotkne všech občanů České republiky, na pozoru se tedy musí mít všichni, sociální reforma se dotkne důchodců, nezaměstnaných, zaměstnaných, zaměstnavatelů, zdravotně postižených, matek na mateřské dovolené i studentů.

Handicapovaní a zdravotně postiženi lidé již nebudou muset mít razítko od posudkového lékaře. Zdravotně postižené lidi budou mít na starosti vyškolení odborníci, kteří budou postižené lidi navštěvovat u nich doma. Tam budou zjišťovat, co všechno handicapovaný člověk bude potřebovat. Nová sociální reforma počítá například s tím, že handicapovaní lidé dostanou vyšší příspěvek na auto. Dosavadní částka sto tisíc korun tedy bude navýšena na dvě stě tisíc korun.

Celý systém nové sociální reformy počítá s tím, že budou lidé více kontrolováni. Má tedy dojít k zpřísnění celého systému sociálních dávek. Lidé bez práce se budou například muset
třikrát týdně hlásit na poštách a zaměstnavatelé, kteří budou načerno zaměstnávat lidi na odpoře nebo cizince, dostanou pokutu až sto tisíc korun.

Změn se týká taktéž vybírání dovolené. Zaměstnanci si prozatím mohli nevyčerpanou dovolenou vybrat do konce následujícího roku. To již nebude možné. Dovolenou bude potřeba řádně vyčerpat. Proplácení ani propadnutí dovolené nebude tak možné.

Pozitivní věcí na celém novém systému je určitě zjednodušení komplikovaného systému vyplácení sociálních dávek. Již nebude potřeba obíhat několik úřadů, ale pouze jeden. Bude to úřad práce, který bude mít celý systém na svých bedrech. Lidé budou dostávat veškeré dávky na jednu jedinou kartu, z které budou moci peníze vybírat z bankomatu. Touto speciální kartou bude možné také platil v obchodech. Tuhla kartu budou mít všichni příjemci sociálních dávek, včetně zdravotně postižených, důchodců, ale také žen na mateřské dovolené.

Čas ukáže, zda nová sociální reforma bude ku prospěchu nám všem nebo spíše ke škodě.

2 reakce na “Sociální reforma”

  1. Prosím,může mi někdo sdělit pokud dostanu speciálni kartu,jestli jí mužu odmítnout a chtít sociální dávku atd.nechat si posílat šekem?a jestli se na speciální kartu vztahuje exekuce?Moc děkuji.H:

  2. Dobrý den, našel jsem k této problematici toto:
    Každá oprávněná osoba, které bude vydána karta sociálních systémů, bude dávky čerpat výlučně přes tuto kartu. Karta bude povinně vydávána všem účastníkům sociálních systémů, zejména osobám oprávněným k čerpání uvedených dávek. Zjednodušeně řečeno, čerpání dávek přes kartu sociálních systémů může proběhnout ve třech formách: (A) výběrem hotovosti – pouze u neúčelových dávek, (B) převodem na bankovní účet oprávněné osoby – u neúčelových dávek – nebo na jiný bankovní účet, který také bude zaevidován v jednotném informačním systému práce a sociálních věcí (JIS PSV) – u účelových dávek a (C) bezhotovostní platbou na POS terminálu u obchodníka – u neúčelových i účelových dávek.
    Myslm si tedy, že karta bude zřejmě povinná. Na druhou otázku nedokáži odpovědět. p.š

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..