Novela zákona o nezaměstnanosti

Na všechny nezaměstnané čeká novela zákona o nezaměstnanosti, jejíž hlavním cílem je motivovat. Stát chce omezit počet osob, které sociálních plateb zneužívají. Mnoho lidí totiž pracovat nechce.

Na pracovním úřadě strávíte nově jen dva bezstarostné měsíce. Pokud si do této doby práci nenajdete, nebo vám ji nezvolí samotný úřad, tak vám budou nabídnuty veřejně prospěšné práce v rozsahu až 20 hodin týdně. Za každou odpracovanou hodinu byste samozřejmě dostali zaplaceno a oficiálně byste byli zaměstnáni. V důsledku Vám ale příjmy klesnou, protože podpora byla s největší pravděpodobností vyšší.

Proti tomuto návrhu jsou nejenom nezaměstnaní, ale i odbory. Úřad práce by neměl již po dvou měsících „vyhrožovat“ odebráním podpory a přidělením „nucených“ prací. Člověk by měl mít více času pro hledání nového zaměstnání.

Úřad práce by se měl snažit nalézt vhodnou práci pro každou osobu (individuální přístup). Zohlednit by se mělo vzdělání a praxe. Pokud vhodné místo neexistuje, měl by úřad navrhnout veřejné práce.

Novela zákona zruší pracovní místa. Lidé, kteří jsou nyní zaměstnáni ve veřejných službách na plný úvazek, mohou přijít o práci, protože je vystřídají nezaměstnaní. Po druhém měsíci nezaměstnanosti vám bude úřad nabízet veřejnou službu, která se stává koncem druhého měsíce povinná. Za tuto práci sice nedostanete zaplaceno, ale máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Veřejná služby je tedy nakonec výhodnější než veřejně prospěšné práce.

Odmítnete-li veřejnou službu, přijdete o podporu. Vystačit si budete muset s existenčním minimem 2020 korun měsíčně. Nově si budou muset všichni dlouhodobě nezaměstnaní platit zdravotní pojištění v hodnotě 1080 korun měsíčně.

Veřejnou službu nemusíte přijmout v určitých případech. Jedná se například o péči o malé dítě, nebo osobu nesvéprávnou, případně fyzicky nesoběstačnou (potvrzení musí vydat lékař). Na každé odmítnutí veřejné služby z určitého důvodu se přistupuje individuálně.

Jak bude vypadat novela zákona o nezaměstnanosti, zatím není úplně jasné. Ovšem s velkou pravděpodobností se v roce 2012 setkáme s touto radikální změnou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..