Podnikatelé známkovali podmínky pro podnikání

Server podnikatel.cz uspořádal průzkum, ve kterém OSVČ a drobní podnikatelé mohli hodnotit podmínky podnikání v České republice. Výsledek není příliš pozitivní, průměrná známka činí 3,6 (známkování jako ve škole).

Nejčastější známkou byla 3 až 3-, udělilo ji 43,1 procent živnostníků. O stupeň horší známka se objevila u 37,3 procenta živnostníků a 13,1 procenta by nechalo podmínky k podnikání v ČR propadnout. Pouze 5,6 procenta hodnotících uvedlo známku 2 a 2-. K nejlepší známce, případně k 1- se odhodlalo pouhé jedno procento. Průzkum pokryl více než 100 živnostníků z různých oborů.

Nejvíce si podnikatelé stěžují na byrokracii. Stát si může dělat co chce a podnikatelé to musejí respektovat, v mnoha případech platit. Na finančním úřadě se novinky často dozvědí z rádia. Navíc některé kroky jsou naprosto nelogické. Například živnostenské oprávnění dostanete jen po předložení podnikatelského záměru, místě provozovny (její nabytí, případně nájemní smlouvu). Na finančním úřadě ovšem živnostenský list nestačí, musíte předložit i podnikatelský záměr a další papíry, bez kterých byste živnost ani nedostali.

S problémy se potýkají například i majitelé e-shopů, které ničí neustále změny při dovážení ze zahraničí. Jedné podnikatelce bylo zboží navráceno na celnici (zpět k dodavateli), protože nedodala certifikát s kulatým razítkem. Na další obchod si ho tedy opatřila, ale v té době již nebylo potřeba.

Drobní podnikatelé si také stěžují na švarcsystém. Jak lze podnikat, když neexistuje absolutní svoboda. Mnoho podnikatelů nemůže jinak, podnikají tedy pod hrozbou tučných pokut.

Podnikatelé si stěžovali i na vysoké daňové zatížení a odvody. Paušály jsou sice dobré, ale nejsou všemocné. Jejich uvažované snížení by bylo posledním hřebíkem do rakve, a pro mnoho drobných podnikatelů by znamenalo odchod na pracovní úřad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..