Nejčastější prohřešky českých podnikatelů

Většina drobných a poctivých podnikatelů nemá s kontrolními úřady žádné problémy. Ovšem namátková kontrola může potkat každého z nás a poté musí být vše v naprostém pořádku. Víme, jakých prohřešků se podnikatelé dopouštějí nejčastěji.

Nelegální software

Pokud váš počítač uvádíte jako součást podnikání (máte ho v nákladech), je nutné k němu přistupovat jako k podnikatelskému počítači se všemi klady i zápory. Právě počítač, respektive jeho software může být velkým problémem. Všechny programy byste měli doložit certifikátem, případně dokladem o koupi. Většina kontrolorů nezachází do detailů a zajímá je především legální operační systém. Originální nálepka Windows na vašem počítači vše vyřeší. Druhým nejžádanějším programem ke kontrole je kancelářský balík MS Office.

Na pracovní počítač, který máte začleněn do podnikání se instalace jakéhokoliv nelegální softwaru nemusí vyplatit. Pokuty jsou u tohoto prohřešku opravdu vysoké.

Využití věcí a jejich cena

Uvedeme příklad, pokud se například vaší manželce líbí velmi drahý vysavač a vy řeknete „koupím ho a dám do účetnictví,“ můžete se dostat do velkých problémů, obzvlášť vlastníte-li kancelář malých rozměrů s malým koberečkem (například 2×1 m). Kdyby vám přišla kontrola a daný vysavač i koberec  by byl ve vaší kanceláři, ještě nemáte vyhráno.

Zbytečně se tímto vystavujete velkému riziku. A upřímně, nevyplatí se za psychický klid připlatit, respektive zaplatit daň. V opačném případě budete nervózní z každé potenciální kontroly.

S tímto problémem celkově souvisí používání „firemních“ věcí k soukromým účelům. Velmi častým příkladem je osobní automobil. I v tomto případě se vystavujete riziku. Navíc kdybyste se s takovým automobilem připletli do nehody, máte již opravdu velký problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..