Jak to chodí u podnikatele na rodičovské dovolené?

Žijeme ve 21. století, a proto již dnes není problémem, aby otec rodiny zůstal s malým dítětem doma na rodičovské dovolené. Pokud to tak učiní a bude ještě podnikatelem, pak dojde k nějakým změnám, které si dnes povíme. Samozřejmě nikoho nediskriminuji a beru v potaz také ženy podnikatelky na mateřské dovolené!

Když není rodič dítěte nikde zaměstnán a při rodičovské dovolené si přivydělává samostatnou výdělečnou činností, či živností a podnikáním dle zvláštních předpisů, pak musí odevzdat vždy přehledy pro pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Pokud má příjem nižší, než 15 000,-Kč za rok, pak nemusí podávat daňové přiznání.

Protože celodenně pečuje o dítě do sedmi let (případně o dvě děti do 15 let), nemá stanoven minimální vyměřovací základ na zdravotním pojištění, zaplatí tedy jen pojistné ze svého skutečného výdělku, a to 13,5 % z poloviny zisku. Zálohy platí podle toho, kolik si v předchozím roce vypočetl ze skutečného příjmu.

Sociální pojištění je zde ve formě druhořadné operace, protože podnikatel podniká ve stavu vedlejší výdělečné činnosti. Nemusí tedy o tom dokládat žádné potvrzení. Pokud měl v minulém roce daňový základ (příjmy minus výdaje) nižší než 59 374,-Kč, nedoplácí pojistné a neplatí zálohy. Jestliže měl v minulém roce daňový základ vyšší, než 59 374,-Kč, doplatí pojistné z vydělané částky, a to 29,2 % z poloviny zisku, a další rok bude platit zálohy z vedlejší činnosti, a to minimálně 735,-Kč měsíčně.

Stát jak je vidět moc nepodporuje podnikající rodiče, kteří jsou na mateřské dovolené. Je to škoda, protože by si jistě zasloužili větší výhody, ale alespoň, že je to takhle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..