Výběr brokera – jaká je jeho cena

Pokud se nerozhodnete pro online platformu, tak nepřijdete do kontaktu s brokerem. Ovšem právě on je pro vás důležitý, protože velmi ovlivní vaše obchodní výsledky (záleží na jeho rychlosti, případně i radách).

Naštěstí dnes seženete kvalitního brokera i u nás. Dříve mohl tuto práci vykonávat naprosto každý. Dnes k ní brokerské domy vyžadují makléřské zkoušky a většina dokonce i té nejvyšší úrovně.

Nemusíte se tedy obávat, že budete komunikovat jen s proškoleným pracovníkem, který má naučeno, co říkat, ale o komoditách neví nic (bohužel tato situace u nás před deseti lety byla).

Základní rozhodování budete mír mezi českým a zahraničním brokerem.

Český broker vám nabídne komunikaci v češtině. Ovšem tím jeho výhody končí. Obecně můžeme říci, že čeští brokeři jsou pomalejší, dražší a nenabízejí taková služby, jako ti zahraniční. To je způsobeno malou konkurencí. Avšak to neznamená, že u nás nelze nalézt dobrého brokera za rozumné peníze. Je to ale těžší, než v zahraničí.

Zahraniční brokeři vám nabídnou lepší ceny, více služeb a rychlejší vyřizování příkazů. Jejich nevýhodou je ovšem již zmíněná komunikace, která bude probíhat v cizím jazyce. Může tak snadno dojít k nedorozumění.

Vašeho brokera byste měli poznat. Zkuste si s ním sjednat schůzku, nebo mu aspoň zavolejte. Položte mu následující otázky: Obchoduje komodity či akcie i sám za sebe? Jestli ne, proč? Pokud ano, jaké komodity či akcie? Vyděláváte v komoditách? Jak dlouho jste broker? Jak jste se k této práci dostal? Co mi můžete nabídnout, zaručit? Jaké máte vzdělání, zkoušky? Jaké strategie, analýzy používáte?…

Výše zmíněné otázky vám o brokerovi řeknou vše, co potřebujete vědět. Vezměte si sebou klidně papír a tužku a odpovědi si zapisujte.

Cena brokerů:
U ceny samozřejmě záleží, zda chcete full service, nebo discout, či dokonce jen platformu.

Nejlevnější je platforma, kterou seženete do 10 USD / RT (obchod). Discount (broker, jež plní vaše příkazy – bez poradenství) by měl stát 20 – 25 USD / RT.

Plný servis (s poradenstvím) se dělí do dvou kategorií. Buď budete obchodovat s platformou a broker vám bude jen radit, nebo budete obchodovat přímo přes brokera ( to je lepší způsob, protože vaše příkazy budou kontrolovány a broker vám může upravit i stop loss…).

Platforma s poradenstvím stojí kolem 20 USD / RT a full service přímo s brokerem 35 – 40 USD / RT.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..