Pákový efekt

Pákový efekt dělá komoditní obchodování zajímavé. Díky němu se obchodování s komoditami odlišuje od akcií. Pojďme se tedy podívat, co nám tento „zázrak“ přináší.

Aby bylo obchodování opravdu efektivní, tak byste potřebovali velký obnos peněz. Právě na něm by se totiž promítla i velmi malé změna tím správným směrem, a vy byste vydělali třeba i desetitisíce jen na nepatrné odchylce.

Ovšem aby tomu tak bylo, tak byste museli investovat řádově v milionech korun. A kde tyto peníze vzít?

Možná právě kvůli této polopravdě si mnozí lidé myslí, že obchodování na burzách je jen pro bohaté. Nyní si ale ukážeme, že tomu tak není.

U komodit si můžete koupit (půjčit) velký obnos za málo peněz. Této možnosti se říká pákový efekt. Pokud chcete s něčím obchodovat, tak koupíte tzv. margin a najednou máte v trhu mnohem větší částku.

Pokud se trh pohne tím správným směrem, tak vyděláte mnohem více peněz a margin vám bude navrácen. Avšak pokud proděláte, tak bude ztráta uhrazena z marginu.

Margin je tedy jakousi zálohou, která vám propůjčí větší množství dané komodity.

Pro ujasnění si dejme příklad.
U obchodování s měnami to není jednoduché. Například Euro se pohybuje jen v řádech haléřů, případně desetihaléřů. Abyste na něm tedy vydělali, tak byste normálně potřebovali investovat milióny korun.

Ale v komoditním obchodování si koupíte standardizovaný kontrakt Eura v hodnotě 125 000 Euro za cenu kolem 3 200 dolarů (téměř 54 000,- Kč).

Možná si říkáte, že i 54 000,- Kč je více než dost. Samozřejmě není to málo, ale pokud se Euro pohne tím správným směrem byť jen o jeden haléř, tak vyděláte 1250 dolarů (21 000,- Kč).

A teď si představte, že se Euro pohne tím správným směrem o deset haléřů. Najednou byste vydělali 210 000,- Kč.

Pákový efekt je velmi zajímavý. Díky němu můžete inkasovat velké zisky. Ovšem pozor, ne vždy se trh vydá tím správným směrem. Někdy dokonce přijdete o margin (u velkých částek je časté, že když proděláte, tak ztratíte více než margin, ale nebojte o víc, než o něm přijít nemůžete) a to rozhodně také nejsou zanedbatelné částky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..