Futures kontrakty – FND, LTD

Na komoditních burzách se obchoduje jenom s furures kontrakty. Jedná se o smlouvy mezi zákazníkem a majitelem dané komodity. Každý futures kontrakt má svoji splatnost a cenu. Do té doby, dokud nevyprší jeho platnost, s ním můžete obchodovat bez rizika.

Mnoho lidí se bojí, že po nákupem futures kontraktu jim před domem zastaví náklaďák, například s několika tuny pšenice. Pokud ovšem dodržíte základní pravidlo, tak se to nikdy nestana. Obávat se toho opravdu nemusíte.

Komoditní trh je jedním z nejlikvidnějších míst na světě. Kdyby se stalo, že vašemu kontraktu bude končit platnost a vy nechcete s danou komoditou přijít fyzicky do styku, tak ji jednoduše prodáte. Můžete si být jisti, že váš kontrakt se prodá během pár vteřin, maximálně minut.

Vaším cílem je nakoupit futures kontrakt a doufat, že cena komodity poroste. Pokud se tak stane, prodáte ho se ziskem a vyděláte.

Futures kontrakty mají následující tvar:
CORN DEC 2014 – futures kontrakt na dodání kukuřice s termínem v dubnu (December) 2014
COFFEE APR 2013 – futures kontrakt na dodání kávy s termínem v prosinci (April) 2013.

Aby se vám nestalo, že budete muset danou komoditu reálně převzít, tak si hlídejte FND a LTD.

FND – first notice day. V tomto dni (označeném FND) budete upozorněni, že jste vlastníkem daného kontraktu. Jestli ho v nejbližší době neprodáte, tak budete muset převzít plnou zodpovědnost.

LTD – last trading day. Jedná se o poslední den, kdy je možné komoditu prodat. Neučiníte-li tak, budete muset komoditu fyzicky převzít.

Datum FND a hlavně LTD si hlídejte. Pokud byste tyto dny ignorovali, dostali byste se do velkých problémů.

Obchodování na burze probíhá přes brokera a je velmi jednoduché. Blíže-li se vaše datum (FND), tak stačí brokerovi zaslat zprávu o prodeji a během chvíle (maximálně pár minut) jste bez závazků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..