Kde vzít kapitál pro začátky s podnikáním?

Kde sehnat peníze pro své podnikání? To je otázka většiny českých podnikatelů a nejenom českých. Bohužel většina lidí se nenarodí s pohádkovými částkami na účtech a je třeba vymyslet něco důmyslného. Každý kdo o podnikání alespoň trochu přemýšlel, tak si v hlavě vytvořil plán svého byznysu. Problém je stále v tom kapitálu. Pokud chcete vyrábět dřevěný nábytek, tak potřebujete dílnu, pokud chcete restauraci, tak potřebujete prostory a vybavení, pokud podnikat v zemním měřením, tak potřebujete přístroje. A tak dále a tak dále.

Bohužel téměř nikdo nemůže podnikat ihned v tom, co si vysnil nebo naplánoval. Než se podnikatel dostane ke svému hlavnímu bodu podnikání tak to může trvat třeba pět let i více. Nejdůležitější je ujasnit si, co všechno bude k podnikání potřeba a připravit si přibližný rozpočet, na který bude možné se připravovat.

Možnosti se nabízejí, jedna reálná a dvě nepravděpodobné. Začněme u těch nepravděpodobných. První možností je zažádání o drobnou podnikatelskou půjčku v bance. Problém je v tom, že k získání půjčky je zcela nezbytné ručit nějakou nemovitostí nebo ukázat dvě zisková daňová přiznání. Jestliže je dotyčný šťastlivec, tak půjčku dostane, ale takovýchto začínajících podnikatelů je pouze velmi málo.

Další z nepravděpodobných je sehnání vhodného investora. Mnohdy se to dělá jednoduše přes inzerát. Problém bývá v tom, že většinou musí jít o unikátní a velmi výdělečný projekt nebo naopak si investor bude odečítat příliš velká procenta z finálního zisku.

Poslední, snad nejvíce přijatelnou variantou je začít podnikat v něčem, kde není nutný žádný počáteční kapitál a teprve až bude mít podnikatel prokazatelné příjmy, tak se pustit do byznysu, který byl původně v plánu. Mnohdy se nevyplatí ihned začít podnikat, většina podnikatelů si většinou „rozbije hubu“ již v prvních měsících podnikání, protože systém podnikání tolik neznají. Pokud si podnikatel tolik nevěří, tak je dobré se nechat i zaměstnat buď na plný nebo částečný úvazek, kdy bude dotyčnému zaplaceno sociální i zdravotní pojištění, bude mít základní rezervu a u toho bude moci začít se svým podnikatelským plánem.

V dnešní době se mnoho začínajících podnikatelů zaměstnání doslova štítí, ale je třeba se rozmyslet, že pokud to myslí se svým podnikatelským plánem vážně, tak je proto třeba i něco udělat. Dobrým začátkem pro nemajetné začátečníky je například provoz webu. Zaplacení domény vyjde na několik set korun a podnikatel může začít vydělávat se svým webem.

Nejhorším nepřítelem začínajících podnikatelů bývá mnohdy naivita. Podnikání většinou nebývá snadné a pokud si podnikatel nevytvoří alespoň minimální finanční rezervu, tak je podnikání vždy nebezpečným rizikem. Ačkoli jsou mnozí svým plánem nadšení a rádi by ho okamžitě začali řešit, tak je vhodné se rozmyslet jestli není lepší začít pomalu, ale jistě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..