Koncovky nejvyšší úrovně – gTLD

1. 1. 2011 přijde velká internetová revoluce. Kdokoliv si bude moci zaregistrovat svoji vlastní doménu.

S tímto prohlášení přišlo ICANN (internetového sdružení pro přidělování jmen a čísel). Krok tohoto sdružení je jasný. Internet je již přeplněn a sehnat rozumný název prezentace pro vaše podnikání již není vůbec jednoduché. K takovému kroku nyní potřebujete ojedinělé jméno a to nejenom vaše, ale případně i firmy.

Registrace jakékoliv domény rozhodně nebude levnou záležitostí. Nového majitele přijde na 185 000 dolarů. K této částce je navíc nutné započítat roční poplatek ve výši 25 000 dolarů. Pokud tedy máte volné finanční prostředky (okolo 3,5 miliónu), tak o své vlastní doméně můžete uvažovat.

Mnoho firem samozřejmě domény koupí a bude je dále nabízet jako poddomény. S tímto komerčním skupování se počítá.

Nyní je na internetu asi 322 domén. Z toho 22 mezinárodních (typu: .com, . org, .net…) a 300 státních (.cz, .sk, .de…).

Manuál k registraci nové domény obsahuje neuvěřitelných 360 stran. Můžeme tedy předpokládat, že vyřízení bude velmi zdlouhavé a ty nejjednodušší registrace by mohly být vyřízeny na přelomu roku 2012 / 2013.

Registrační formulář má 100 stran a obsahuje kolonku, ve které musíte dokázat legitimní nárok na koncovku. ICANN chce předejít překupování domén (např.: abyste nekoupily doménu ŠKODY AUTO a se ziskem ji této firmě neprodali).

V České republice se očekává okolo 5 registrací gTLD. Aspoň toto číslo říkají analytici. O koncovce nejvyšší domény by ovšem měli mít zájem všechny firmy, které působí i v zahraničí.

Podle neověřených informací je zatím jediným adeptem na gTLD již zmíněná česká automobilka. U ní tento krok můžeme opravdu předpokládat, protože působí v zahraničí a registrace v hodnotě 3,5 milionu pro ni nebude problémem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..