Dividendový výnos – zaručený?

Všichni nepochybně víme, že je akcie cenným papírem, který majitele (akcionáře) opravňuje podílet se na vedení i zisku společnosti.

Mnoho lidí si však pod tímto pojmem představuje investiční instrument, díky kterému je možné ve velmi krátké době získat i ztratit obrovské množství finančních prostředků. Tyto případné výnosy se děli na dva typy, akciový/kurzový a dividendový.

Kurzový výnos je určen pohybujícím se kurzem dané akcie. Základní princip je nakoupit a prodat se ziskem, takže levně nakoupit a draze prodat. V tomto okamžiku spekulují obchodní na ten fakt, že hodnota akcie, například díky pozitivním zprávám, poroste. Dělá to takto většina.

V okamžiku, kdy ale spekulujeme na růst akcie, ale ona začne klesat, například v důsledku jiné negativní zprávy nebo jevu, dochází ke kurzové ztrátě a přijdeme tedy o hodnotu akcií, o investované peníze. Naštěstí nám ale akcie zůstávají, takže je budeme dále držet v očekávání, že kurz v budoucnu opět vyroste do zisku.

Dividendový výnos je výnos, který nenáleží kurzu, ale k samotné akcii. Například pro rok 2011 vyhlásil ČEZ 50,- Kč dividendu na akcii. Znamená to tedy, že každý majitel jedné akcie dostal vyplaceno 50,- Kč x počet vlastnických akcií.

Zde, u dividend, není žádná možnost ztráty. V nejhorším případě společnost prostě dividendu nevypíše, a dividendový výnos tudíž bude 0,- Kč, ať vlastníme jakýkoliv počet kusů tohoto cenného papíru. Takže by se dalo říct, že stačí najít málo kolísavou akcii stabilní společnosti s vysokou dividendou vyplácenou každý rok, a zisk je tak do budoucna zajištěn pravidelný a stálý. I tak se dá na akcie pohlížet.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..