Co přinese vyšší DPH?

Výše DPH je v poslední době jedním z nejčastějších témat běžných lidí, ale i podnikatelů. Je jasné, že DPH ovlivní každého, a proto se nebojí jenom podnikatelé, ale i všichni ostatní. Pojďme se podívat, o co se vlastně jedná a jaké dopady to může mít.

Nyní se daň dělí na vyšší a nižší sazbu. Ta nižší je 10 % a patří do ní všechny produkty, jež jsou nutné k životu (například většina potravin).

Do vyšší sazby patří všechny ostatní věci. Například elektronika, za kterou nyní platíme 20 %.

Plán vlády je jasný. V roce 2013 by mělo být jednotné DPH ve výši 17,5 %. Bude tedy jedno, zda kupujete nejmodernější elektroniku, nebo obyčejné pečivo.

Aby v roce 2013 nenastal tak velký posun, tak se DPH upraví již o rok dříve. V roce 2012 (od 1. ledna) se nižší sazba posune z 10 % na 14 %. Již to bude mít za následek zdražení spotřebního koše o 3,6 %, to znamená o 1680,- Kč za rok (140 Kč za měsíc) na osobu.

Rok 2013 (1. leden) přinese již poslední úpravu na konečných 17,5 %. Pro občany to bude znamenat zdražení věcí z nižší sazby o 3,1 % a zlevnění produktů z vyšší sazby o 2,1 %.

Tento krok by měl do státní kasy přinést mnohem více peněz. S daňovou reformou je úzce spjata i ta důchodová, která vstoupí v platnost také rokem 2013. Právě kvůli nedostatečným financím na důchod dochází ke zvýšení sazby DPH.

Daňová reforma přinese v roce 2012 o 21,3 miliard více, v roce 2013 o 22,5 miliard více a v roce 2014 dokonce o 28,4 miliard víc. Je tedy vidět, že zvýšení DPH je pro Českou republiku velmi efektivní.

Pro obchodníky již změna DPH není příliš dobrou zprávou. Ovšem jak pro koho. Podnikatelé, kteří nyní převážně obchodovali s nižší sazbou, se připraví o část zisku. Konkurence jim nedovolí zdražit a zvýšení DPH budou platit ze svého.

Naopak podnikatelé, kteří se pohybují ve vyšší daňové sazbě, si polepší. Ovšem je otázkou, zda snížení daně na tyto produkty nepovede k mírnému zlevnění.

Vzhledem k výše zmíněným krokům se v příštích letech očekává zvýšení inflace. Lidé ročně zaplatí průměrně o 3 000,- Kč více, než nyní.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..