Prodáváte věci na Aukru a v online bazarech? Hrozí Vám pokuta

Prodej věcí v různých internetových bazarech a na Aukru živí mnoho lidí, někteří to mají jako přivýdělek a někteří zase jako hlavní příjem. Tento způsob prodávání je bez živnosti a prodávající si může přijít i na velmi slušné peníze, to ovšem vadí finančnímu úřadu. Díky tomuto způsobu přivýdělku přijde stát o daně, a proto se začalo toto prodávání přísně kontrolovat.

Podnikání je definováno jako soustavná činnost vykonávaná za účelem zisku, jestliže si dotyčný prodejem věcí v bazarech vydělává pravidelně, tak může dostat nejenom tučnou pokutu, ale může jít i k soudu. V současnosti jsou nejvíce kontrolovány ženy na mateřské dovolené, které si přivydělávají prodejem drobných věcí a lidé bez příjmu.

Na celou situaci se pohlíží jinak když má prodávající stálý příjem a prodeje jsou pouze občasné. Jestliže je ovšem prodávající nezaměstnaný nebo dokonce pobírá nějakou podporu či dávku, tak se mu prodej věcí může započítat do příjmu a tím pádem ho ho může úřad obvinit z podvodu. Dotyčný by pak musel vrátit veškeré peníze, které od úřadů dostal za dobu neschopnosti či nezaměstnanosti a navíc by čelil soudu za porušení zákona.

Finanční úřad je nekompromisní a poslední dobou se soustředí na Aukro a na drobné bazary. Jestliže má dotyčný velké portfolio prodávaných věcí na těchto serverech a není podnikatel, tak je vhodné ho razantně zredukovat a minimálně si změnit profil. Profily uživatelů bohužel nepodléhají žádnému utajení a úřady si mohou zkontrolovat podle jména a adresy téměř každého.

Dokonce i kvalitní byznys, který nebyl daněn se nyní může proměnit v noční můru. Je třeba postupovat velmi opatrně a na inzertní servery umísťovat pouze rozumné množství zboží. Výjimkou nejsou dokonce ani starožitnosti nebo staré oblečení. Úřady se snaží hledat jakoukoliv skulinku, která by je mohla dovést až k prodávajícímu, je třeba být velmi obezřetný. Situace je aktuální a týká se všech prodávajících.

1 komentář u “Prodáváte věci na Aukru a v online bazarech? Hrozí Vám pokuta”

  1. Kam má ale člověk dát své sbírky, například známek, mincí nebo bankovek, když je nemá ověřené, ale chce je prodat za účelem občasného zisku?
    To má člověk ty věci vyhodit – vyhodíte i peníze za položky, když jste je kupovali, např. 50000,-. Z mé strany jde pouze o lokální přivýdělek, nikoli pro stálou živnost – jsem tedy také souzen za to, když prodám někomu sbírku známek nebo ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..