Jak moc nám zvýší změny u paušálů daňovou povinnost?

Nové změny znamenají i nové vrásky na čelech podnikatelů. Jak moc to ovlivní podnikatele?

Každý OSVČ uplatňující výdaje paušálem bude odvádět více na daních. Poslední vládní návrh počítá se zachování paušálů na stejné výši jako je právě ted, ale bez možnosti uplatnění některé daňové slevy. V posledních letech šlape vláda naší republiky podnikatelům po krku aniž by si uvědomila, co vlastně způsobuje. Mít živnostenské oprávnění není žádná hračka. Podnikatelé jsou zdrojem pracovích míst. Jestliže se vláda nepostará ani o zaměstnance ani o podnikatele, tak mám občas starost jak to bude s budoucností našeho státu vypadat.

 

Každému  zaměstnanci je odváděna daň ze superhrubé mzdy, u podnikatelů je to 15% jako daň z příjmu. Zaměstnanci však odvádí daň z příjmu ze superhrubé mzdy, tj. hrubé mzdy zvýšené o odvody zaměstnavatele za své zaměstnance na sociálním a zdravotním pojištění. Odvody zaměstnavatele činí v souhrnu 34 % z hrubé mzdy zaměstnance. Sazba daně z příjmu pro zaměstnance je tedy 20,1 % (1,34 x 15 %). Česko je jedinou členskou zemí OECD, kde zaměstnanci musí odváděr daň ze superhrubé mzdy.

Zaměstnanci odvádí i více na sociálním a zdravotním pojištění. Důvodem jsou odvody na pojistném za zaměstnance placené zaměstnavatelem. Celková sazba na sociálním pojištění u zaměstnance je 31,5 % (25 % zaměstnavatel a 6,5 % zaměstnanec). OSVČ odvádí na sociálnímpojištění 14,6 % (50 % x 29,2 %). Celková sazba na zdravotním pojištění u zaměstnance je 13,5 % (9 % zaměstnavatel a 4,5 % zaměstnanec). OSVČ odvádí na zdravotním pojištění 6,75 % (50 % x 13,5 %).

Paušály

Teď ktěm paušálům.. Výhod paušálů využívá přes půl miliónů osob samostatně výdělečně činných. Výdajové paušály znamenají  daňovou úsporu, protože skutečné náklady jsou nižší než paušál. V současné době se paušály pohybují od 30 % (pronájem) do 80 % (řemeslné živnosti). U ostatních živnostní je paušál 60 % a u neživnostní 40 %.

V případě, že by legislativně prošel poslední vládní návrh, tak by výdajové paušály zůstaly zachovány i pro rok 2013. Pokud někdo uplatní právě paušální výdaje, tak nebude moci uplatnit některé daňové slevy. Především na manželku, což činí 24 840 Kč a daňové zvýhodnění na děti, které je 1 117 Kč měsíčně připadající na jedno dítě. Daňová sleva na poplatníka má však zůstat. Kdo bude chtít uplatnit všechny slevy na dani, bude muset přejít na daňovou evidenci nebo účetnictví. Složité papírování je však pro některé OSVČ zlý sen, proto zaplatí raději více na daních.

 

Podmínky pro podnikatele jsou mnohdy až (bojím se říct to slovo), jako by vládní orgány nechápaly důsledky svého jednání. Podnikatelé nemají žádné jistoty, žádné nemocenské, žádné odstupné, nemají zkrátka téměř žádné výhody oproti zaměstnancům, kteří jich mají mnoho. V dnešní době je někdy napováženou zda-li se nechat zamětnat nebo podnikat ve stále horších a horších podmínkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..