Amerika Evropě nevěří, připravuje se na rozpad EU

Americké banky na Wall Street se připravují na nejhorší, rozpad EU. Jakmile poklesne zájem o obchod s EU, bude velmi těžké problematické země udržet. Zcela jistě to ovlivní i české podnikatele.

V České republice je sentiment velmi optimistický. Čeští podnikatelé si problémy eurozóny nepřipouštějí, bankám věřím a vše je „jak má být.“ Mimochodem právě velká důvěra v banky českým klientům ubližuje. Kvůli tomu si banky mohou dovolit vysoké poplatky a nevýhodné nabídky.

Britský deník Financial Times informuje o přípravě amerických bank na pád eurozóny, minimálně na odchod některých zemí. V prvé řadě dochází k přerušení obchodních styků s problematickými zeměmi (především Řecko, Španělsko a Itálie). V těchto zemích nesmějí mít banky žádné, případně jen minimální finanční prostředky. Je tady velké riziko, že země vystoupí z eurozóny a banky nabídnou jen znehodnocenou původní měnu (aktuálně řeckou drachmu nebo španělský peset).

V Americe se hrozbou rozpadu EU zabývají více, než domácími problémy. Dle vyjádření mnoha bank je eurozóna větším strašákem oproti slábnoucímu hospodářství USA.

Je tomu přesně rok, co se do problému dostaly americké banky. Jejich akcie zaznamenávaly velké výkyvy a co bylo cílem tamní komise pro cenné papíry? Zjistit, jaký majetek mají tyto banky v Itálii, Španělsku a Řecku. Jejich síla se následně měřila dle těchto kritérií (+ hospodářské výsledky a další).

Obavy z rozpadu eurozóny nemají jenom v USA, ale i v Evropě. Velké společnosti chystají opatření na rozpad EU. Alternativní plán má například British Airways, International Consolidated Airlines Group a další.

Čeští podnikatelé mohou počítat se slabším vývozem. Naší silnou stránkou může být koruna a závislost na silném Německu (i když závislost sama o sobě není zrovna dobrá). V současné době nejme na seznamu ohrožených zemí, ale situace není zrovna růžová. I nás postihnou úsporné balíčky a další nepopulární opatření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..