Trápí vás nedostatek času?

Hodláte rozjet podnikatelskou činnost, ale nemáte dostatek času? Jste neustále ve stresu a nic nestíháte? Poradíme, jak si vše lépe naplánovat a udělat si čas na „to“ důležité.

V prvé řadě si uvědomte, že každý z nás má stejně času, konkrétně 86 400 sekund denně. Je naprosto jedno jestli se vžijete do role nejbohatšího člověka na Zemi, nebo nejchudšího bezdomovce, všichni společně prožíváme výše zmíněných 86 400 sekund denně. Je tedy jasné, že čas nikde nekoupíme, nenafoukneme ho, ani nijak neovlivníme, a i přesto jsou mezi námi úspěšní lidé s volným časem, neúspěšní a zaneprázdnění jedinci a neúspěšní lidé s volným časem.

Rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným jedincem je pouze v uspořádání času. Vše je tedy jen v organizaci, kterou se můžete naučit i vy. Dříve než začneme s jednotlivými poučkami, si ukážeme, jak s časem naložil průměrný 72 let starý člověk. Takový jedinec zažil:

19 let spánku
15 let práce
6 let osobní hygieny
6 let jedl
6 let sledoval televizi
6 let cestoval
4 roky se učil
3 roky čekal v řadě
2 roky strávil na poradách a schůzkách
1 rok hledal ztracené věci
4 roky se věnoval jiným činnostem

Asi takto vypadá průměrný život člověka, který se dožil 72 let. Jak sami vidíte, naleznete mnoho času, který byl investován naprosto zbytečně. Proč 6 let sledovat televizi, dalších 6 let jen tak cestovat a koukat z okýnka, 3 roky čekat v řadě a jeden rok hledat ztracené věci? Kdybychom tyto aktivity omezili na polovinu, měli bychom 8 let života navíc. Tento čas bychom mohli investovat mnohem lépe.

V první řadě je potřeba mít ve všem pořádek. Místo toho, abyste stále něco hledali (1 rok života) si zvykněte na pevný řád. Při cestování se snažte věnovat jiné aktivitě, než koukání z okna, udělejte například práci, kterou máte zadanou. Sledování televize se snažte omezit na minimum. Většina telenovel a pořadů vám nic nedá. Čas se snažte naplánovat tak, abyste nečekali. Na nákup nejezděte ve špičce, ušetříte čas v dopravě i u pokladny.

Dalšími „žrouty“ času jsou změny plánu. To, co máte udělat dnes, nepřesouvejte! Zbytečně na to budete myslet a přesvědčování k práci vás připraví o mnoho času.

Činnosti, které může někdo udělat za vás, a za nižší cenu přesuňte na takovou osobu. Vydělte počet bdělých hodin s vaší roční výplatou a zjistěte, kolik stojí váš čas. Pokud někdo například vyžehlí, vypere, uvaří, nebo udělá administrativní práci levněji než vy, tak ho zaměstnejte.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..