Slabé zisky penzijních fondů

Informace o penzijních fondech jsou pro občany České republiky pořád důležité, neboť více než čtyři a půl milionu lidí v naší zemi ukládá své peníze do těchto fondů. V současné době jsou členy Asociace penzijních fondů v České republice deset penzijních fondů a dva přidružené penzijní fondy. Jejich podnikání je regulováno velmi přísnými pravidly. Všechny tuzemské penzijní fondy jsou také pod striktním dohledem České národní banky.

Poslední zprávy však ukazují, že penzijní fondy budou mít letos nižší zisky než v minulých letech. Hlavním důvodem nižších zisků jsou klesající výnosy státních dluhopisů. V loňském roce měly penzijní fondy zhodnocení kolem dvou procent, letos se odhaduje číslo 1,8 procent. O stejné procento však rostou i ceny, takže reálný výsledek pro klienty penzijních fondů nebude příliš optimistický. Radost tak může dělat lidem pouze státní příspěvek. Ten činí maximálně 1800 korun, pokud si zákazník penzijního fondu ukládá měsíčně pět set korun.

Situace penzijních fondů však nemusí vypadat tak černě jak se na první pohled může zdát. V současné době totiž posuzuje Senát České republiky návrh zákona, podle kterého by se maximální roční příspěvek od státu zvýšil o 960 korun, tedy místo 1800 korun by lidé obdrželi 2760 korun. Rovněž daňové odpisy by byly výhodnější. Pokud by byl tento zákon schválen, začal by platit od roku 2013. Tímto krokem by penzijní připojištění bylo opět mírně atraktivnější než stavební spoření nebo státní dluhopisy. Nevýhodou však je, že takto nastřádané peníze dostanou lidé až za mnoho let v důchodovém věku.

Na závěr se ještě podívejme, jak jednotlivé penzijní fondy v uplynulém roce hospodařily. Podle Asociace penzijních fondů České republiky byl na tom v loňském roce nejlépe Penzijní fond Allianz, který měl výnos tři procenta. Na druhé místě se pak umístil Penzijní fond České spořitelny, který měl celkový výnos 2,34 procent. Třetí příčku pak obsadil Penzijní fond Komerční banky s výnosem 2,23 procent.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..