Situace v eurozóně

Eurozóna prochází krizí, ze které zatím není jasné východisko. V současné době hrozí další problémy v Řecku a dokonce i celý pád eurozóny. Je nutné si uvědomit, že eurozóna je spojená s eurem, jehož budoucnost je ve hvězdách.

Ve středu se konal summit, na kterém se podařilo situaci uklidnit. Avšak jedná se jen o krátkodobé řešení. Je nutné přiznat, že sliby zafungovaly skvěle, euro šlo na burze silně nahoru a jasně porazilo dolar. Ovšem již v tomto týdnu očekáváme jeho pád. Situace začíná být opět vážnější.

Na středečním summitu bylo přislíbeno více peněz ze záchranného fondu eurozóny EFSF. Využít by se mělo také pákového efektu na zvýšení peněz, jimiž by mohl fond disponovat. Dokonce se mluvilo i o zapojení soukromého sektoru. Tyto sliby prozatím investorům stačily. Nyní jsou na řadě skutky.

Sliby a vývoj na trzích se zatím pohybují v kruhu. Euro oslabuje, investoři odcházejí, v tento moment přislíbí eurozóna zlepšení situace a naznačí řešení, trh se zklidní, ovšem nic se nestane, opět začne nervozita. Na řadě je eurozóna, která opět něco přislíbí. Tento cyklus zatím stabilizuje ekonomiku v celé Evropě.

Eurozóně by mohla pomoci Čína, která má čtvrtinu svých financí v euru. Na této měně ji tedy více než dost záleží. Zároveň je Evropa velmi důležitým obchodním místem pro Čínu. Nejlidnatější země světa přislíbila pomoc až 100 miliard eur, ovšem chce záruky, že peníze budou dobře využity a opravdu pomohou. V opačném případě by se Čína stala centrem posměchu a peníze by od ní chtěl každý. Bohužel záruky Čína zatím nedostala.

Eurozónu potopilo Řecko, které potřebuje umazat dluh (aspoň 60 %). Dále se spoléhá na finance ze záchranného fondu. EU zatím dluh neumazala, protože se bojí dalších států, které by chtěly aspoň část dluhu umazat.

Situace zatím nemá jasné řešení a je potřeba počítat i s velkou ekonomickou krizí, která by měla za následek krach evropských bank a problémy tím způsobené.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..