Apple nejhodnotnější firmou v USA: Vzor pro podnikatele

Jak jste se možná dozvěděli z projektu Milionové impérium, učit se musíte od těch nejlepších. V současné době je nejlepší, nejúspěšnější (pokud budeme hodnotit penězi) americká firma Apple.

Tržní kapitalizace Apple se dostala na 623,14 miliardy dolarů (12,5 bilionu Kč). Tím byl překonán dosavadní rekord Microsoftu z 30. prosince 1999. Ovšem pokud bychom brali v potaz hodnotu peněz, Microsoft měl současným vyjádřením 850 miliard dolarů. Apple tedy stále o více než 200 miliard dolarů zaostává. Pokud si myslíte, že je Microsoft hned za Applem, pletete se. Současná hodnota Microsoftu je „pouhých“ 257 miliard dolarů.

Pokud byste chtěli investovat, můžete zkusit Apple, akcie se sice pohybují velmi vysoko (664,95 dolarů za akcii = 13 300 korun), ale analytici odhadují jejich růst aspoň k 750 dolarům za akcii a to do konce roku. Apple by měl těžit z představení nových produktů.

Historie Apple

Dnes tomu téměř nelze věřit. V roce 1997 byl Apple na pokraji bankrotu a jedna akcie stála něco málo přes 3 dolary. Ovšem ještě toho roku byl do Apple povolán zpět Steve Jobs a tento guru dokázal firmu opět vyzdvihnout. Bohužel vizionář Appple, Steve Jobs zemřel minulý rok.

Apple nabízel velké množství produktů, Steve Jobs je radikálně zredukoval a z desítek zařízení udělal pouhé tři. Když se na to podíváte z hlediska podnikatele. Apple má jasné zaměření – náročný zákazník, který si za funkčnost zaplatí a specializaci na to, čemu rozumí. Tím se také nejvíce liší od hlavního konkurenta – Samsungu. Samsung vyrábí mnoho elektroniky pro náročné i nenáročné uživatele, navíc například mobil od Samsungu za 3 000 korun a za 15 000 korun má stále stejný operační systém…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..