Jak si otestovat odběratele/dodavatele?

Odběratelé i dodavatelé jsou pro byznys tím nejdůležitějším faktorem a to ať už jde o zboží nebo i o služby. Ovšem výběr špatné firmy nebo společnosti může stát podnikatele mnoho nepříjemností a problémů. Existují základní rady a doporučení, kterými se řídit aby jsme neudělali krok špatným směrem.

Jak pro odběratele, tak i pro dodavatele platí zásadní pravidlo, nejdůležitější je spolehlivost. U dodavatelů je důležité si zjistit, zda dokáží včas dodávat a zda-li včas disponují zbožím nebo službami, o které má podnikatel zájem.  Přeposílání objednávek je totiž v současnosti velmi rozšířený trend, který dokáže opozdit obchod i o několik týdnů. V tomto případě jde záležitost vyřešit prostým dotazem nebo informací přes původ zboží či služby.

Důležité je se správně informovat i o odběratelích. Jedním z důležitých faktorů pro ověření nového velkoodběratele je běžná kontrola katastru dlužníků. Pokud má podnikatel pochyby o tom, zda je odběratel schopen peníze za zboží či službu uhradit, není nic jednoduššího než si to ověřit. Kromě katastru dlužníků jsou u nás i specializované firmy pro ověřování těchto záležitostí. Vždy není ke škodě rozdělit první obchod do dvou částí, pokud se ovšem nejedná o přepravu do zahraničí. V první části obchodu je dobré vystavit fakturu na menší částku a vyčkat, zdali vše proběhne tak jak má. Pokud vše proběhne v pořádku, tak je mnohem větší jistota bezproblémových velkoodběratelů.

U dodavatelů platí podobné pravidlo. Je dobré obchod také rozdělit do dvou částí a vyčkat, jak situace dopadne. V případě velkých zakázek je vhodné zjistit názvy společností, se kterými dodavatel jednal nebo obchodoval a pokud s ním ostatní společnosti neměly žádné problémy, tak je opět velká pravděpodobnost vzájemné spokojenosti.

V dnešní době rapidně narůstá případů, kdy odběratelé neplatí faktury a dodavatelé neplní smluvené požadavky. Špatný výběr spolupracujících firem může vzít nejenom čas, ale i peníze a poté je nutné řešit spory právní cestou. Při výběru platí vždy pravidlo dvakrát měř a jednou řež.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..