Investiční zlato nebo stříbro?

Investovat volné finanční prostředky není vůbec jednoduché. Většina spořících účtů se pohybuje na hranici inflace, dostat více je téměř nemožné. Pokud ale chcete více musíte zkusit něco jiného, například drahé kovy.

Z dlouhodobého hlediska (aspoň 2 – 3 roky) je zlato i stříbro velmi zajímavé a téměř určitě vám přinese větší zhodnocení než jakýkoliv současný spořící účet. Zásoby stříbra i zlata jsou omezené, čím budou menší, tím bude cena zlata i stříbra větší.

Zlato se využívá především k investicím, věří mu státy, banky a dnes i některé firmy, rodiny, případně jednotlivci. Zlato je opravdu velmi žádané, navíc v současné ekonomické nejistotě je zárukou, kterou vám nikdo jiný nenabídne. Banky mohou zkrachovat, cena zlata může maximálně slabě spadnout, ale nikdy se nedostane na nulu. Navíc pokud se podíváte na trend, jenž vládne na zlatu již desetiletí, zjistíte, že zlato stabilně roste. Další výhodou investičního zlata je jeho osvobození od daně.

Na stříbro je nutné koukat z jiného pohledu. Asi 15 procent stříbra se využívá k investicím. Zbylých 85 procent je potřebných v průmyslu (počítače, mobily, televizory, automobily…). Cena stříbra téměř určitě poroste, protože již několik let převyšuje poptávka nabídku. Těžba stříbra je na maximu (většina stříbra vznikne jako vedlejší produkt – při zpracování mědi, cínu a olova), doposud byla mezera mezi nabídkou a poptávkou dorovnána státy, které uvolňovali své stříbrné rezervy. Miliony uncí jsou ale již zpracovány a není kde brát. V roce 2010 byly vybrány poslední stříbrné rezervy USA a v současné době docházejí rezervy i všem ostatním státům.

Aktuálně se situace lépe vyvíjí pro stříbro, ale od věci není ani diverzifikace majetku. Rozhodně neprohloupíte, když polovinu investujete do zlata a druhou do stříbra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..