Stop loss
Stop loss je jedním z nejdůležitějších prvků komoditního obchodování. Díky němu budete tradery třeba celý život. Věřte, že bez stop lossu byste zanedlouho velmi prodělali a váš život by byl plný dluhů. Vyhlídka v dluzích není moc příjemná, a proto se pojďme na stop loss více zaměřit.
Stop loss je hodnotou, která se nachází v opačné části grafu, než předpokládáte vývoj dané komodity. Je tedy jasné, že pokud se graf dostane na váš stop loss, tak proděláte. Ovšem ne tolik, kolib byste ztratili, kdybyste stop loss neměli.
Můžeme tedy říci, že stop loss je částkou, která nás chrání před inkasováním velkých ztrát. Stop loss uplatníme vždy, když se trh pohne výrazněji námi neočekávaným směrem. Proděláme tak jen částku, kterou si sami stanovíme, a je pro nás snesitelná.
Prodělečné obchody jsou součástí tradingu. Dobří tradeři mají úspěšnost 40 % a jen ti nejlepší 60 %. Stop loss budete tedy velmi využívat.
Stop loss je definován příkazem STOP. Všechny vaše obchody totiž probíhají buď přes online platformu, nebo přes brokera. V obou případech tak komunikujete s burzovním parketem. Když vstupujete do obchodu, tak zašlete svému brokerovi jasný příkaz. Následně byste měli zaslat další, jimž udáte stop los. Takový příkaz může vypadat například takto: SELL 1 CH5 197 STOP. To znamená: v případě, kdy cena klesne na 197, tak prodej jeden kontrakt kukuřice. O příkazech si ovšem povíme někdy příště.
Díky stop losu se dostanete do mínusu třeba i 200 dolarů. Asi si říkáte, že to je mnoho a v takovém případě se snad ani stop loss nevyplatí (přece nemohu ztratit už o moc více), ale věřte, že je stop loss i tak užitečný. Není problém prodělat tisíce dolarů.
Navíc je dobré si uvědomit, že pokud se komodita pohne z 200 na 201, tak to neznamená, že jste vydělali jeden dolar, případně euro. Na základě ticků (o nich si povíme také příště) zjistíte, že jen tímto posunem vyděláte třeba 100 dolarů.
Na stop loss tedy nikdy nezapomínejte. Pokud ho budete používat, tak můžete bezproblémově obchodovat celý život.