Psychologie obchodování

Obchodování na burze není obtížné, pokud jste psychicky odolní a vlastníte aspoň průměrný obchodní plán. Máte-li tyto dva předpoklady, tak jste úspěšný obchodník s měnami, komoditami, akciemi a indexy.

Základem úspěchu je jen psychika. Obchodní plán není těžké sestavit, vyzkoušet a upravit na míru. S tímto krokem vám případně pomůže broker. Na vaši psychiku jste ale sami a záleží jen a jen na vás, jak se s ní vyrovnáte. V obchodování je nejhorší fakt, že na skutečný obchod se nejde připravit a jeho vliv pocítíte až po jeho uskutečnění.

Pokud vyděláváte v paper tradingu a máte jasnou obchodní strategii, tak si založte reálný účet a pokuste se vydělat skutečné peníze. I když víte, že vaše strategie funguje, tak jste na reálném účtu v mínusu. Přesně tak končí 99 % všech začátečníků. A důvod? Psychika.

Uskutečníte první obchod, ten jde proti vám, ale ještě před stop losem se otočí. Najednou vyděláváte 200 korun a v euforii obchod uzavřete. Ano, vydělali jste 200 korun, ale ještě před minutou prodělávali 3000 korun, navíc jak šel graf nahoru, dával vám signál k nákupu. Výstup z obchodu byl uskutečněn jen kvůli vaší psychice, která se začala bát o vklad. Strach z toho, že se vše otočí a znova půjde proti vám, byl tak silný, že jste akceptovali zisk 200 korun. Přitom take profit byl až na 8 000 korunách. Samozřejmě obchod dosáhne také profitu a vy jen koukáte a ptáte se proč. Proč sedím celý den u počítače, dostanu signál ke vstupu a následně z obchodu vystoupím na 200 korunách, vždyť stačilo počkat dvě hodiny a měl bych 8 000 korun.

Výše zmíněná situace je naprosto běžná. Navíc poté se stane, že přijde opravdu špatný obchod a vaše zisky ho nedokážou pokrýt. Dostanete se tedy do problémů. Tyto trable zažívá většina začínajících obchodníků. Je potřeba si tento vliv psychiky uvědomovat a zapracovat na něm. Pokud nenastane výjimečná situace, tak obchod neuzavírejte před take profitem (předem stanovená částka, trh ji dosáhne a obchod se sám uzavře – v zisku).

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..