Opce

O obchodování opcí by měl vědět každý potencionální obchodník. Dnes se dozvíte, kde a jak opce vznikly. Ukážeme si jejich hlavní přednosti a to nejenom na burze, ale i v reálném životě. Zjistíte, pro které profese jsou opce stále velmi důležité.

Opce, anglicky options jsou předkupním právem. Jejich majitel má privilegium na nákup za předem stanovenou cenu. Tohoto práva lze využít až do doby expirace – do platnosti dané opce.

Kde se opce používají?
Opce jsou využívány ve filmařském průmyslu. Například v Los Angeles žije přes 10 000 scénáristů. Každý z nich se snaží vymyslet ten nejlepší film, který by zaujal. Již teď je jasné, že 10 000 scénářů je více než dost a na každého se nedostane. Počet natočených filmů za jeden rok je omezen.

Filmové společnosti mohou využít právě opcí. Pokud mají více dobrých scénářů, než stihnou natočit, nebo dostaly opravdu dobrý scénář, který je ovšem jiného žánru (například sci-fi a nyní se točí komedie), tak využijí opcí. Majitel scénáře se domluví s produkcí na ceně opce a na době trvání.

Pokud si produkce koupí opci na scénář, tak její majitel okamžitě realizuje zisk za vypsání opce, který je až v řádech desítek tisíc dolarů. Scénárista se zároveň zavazuje, že po dobu platnosti opce nedá svůj scénář konkurenci a majitel opce ho může po domluvenou dobu koupit za předem stanovenou cenu. Když bude opce platná i za rok, kdy zrovna daný žánr bude velmi aktuální, tak musí scénárista svoji práci prodat za předem domluvenou částku, i když by u konkurence dostal dvojnásobek.

Když se rozhodne, že práva opce budou naplněna, tak její majitel získá další peníze za prodání scénáře (předem domluvená suma). Inkasuje tak zisk za samotný scénář i za vypsání opce. V případě vypršení expirace je scénář volný a jeho majitel s ním může opět na trh.

Příště se již zaměříme na obchodování opcí na burze. Pro jejich pochopení je nutné znát tyto základní pojmy:
Strike price – předem domluvená cena
Vypisovatel – poskytovatel opcí
Premium – poplatek majiteli opce za její vypsání
Expirace – doba platnosti opce

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..